Șahiștii Gloriei, axați pe competiții on-line

Secția de șah de la SCM Gloria Buzău își desfășoară activitatea adaptându-se condițiilor speciale existente. De curând, micuții șahiști ai Gloriei au parti­cipat la două competiții on-line, Turneul ,,Glove Technology” și Cupa ,,Sport Club Municipal Gloria Buzău”.

La ambele concursuri, palmaresul lor a cuprins și medalii de aur.

În cadrul turneului „Glove Technology”, echipa câștigătoare a locului I a fost formată din Cosmin Nedelcu, Răducu Ciulic, Otilia Echimescu și Matei Iordăchescu, acesta din urmă remarcându-se prin câștigarea tuturor punctelor puse în joc. Prima ediție a Cupei „Sport Club Municipal Gloria Buzău” a avut, de asemenea, un podium buzoian:

– Locul III – Daria Echimescu

Gloria a avut un reprezentant și în întâlnirea on-line România – Canada. Confruntarea a fost câștigată de către juniorii ,,tricolori”, după o luptă foarte strânsă, cu scorul de 40,5 – 39,5. Buzoianul Cosmin Nedelcu l-a învins pe Jeffrey Zhao cu scorul de 1,5 – 0,5, punctând decisiv pentru naționala României.