Restanță luată cu notă maximă! Metalul a revenit pe podium

Metalul Buzău – Sporting Liești 2-0 (0-0)

Pas mare făcut de ­Me­talul în cursa pentru un loc în play-off la finalul sezonului regulat! Ieri, pe terenul sintetic, într-o partidă restantă din etapa a 12-a din Seria a 2-a a Ligii a 3-a, echipa buzoiană a întâlnit-o pe Sporting Liești, una dintre rivalele directe.

Inițial, meciul ar fi trebuit să aibă loc cu 10 zile în urmă, dar a fost reprogramat după numărul mare de infectări de la momentul acela din lotul gălățenilor, care nu au primit permisiunea de a face deplasarea la Buzău. Între timp, Metalul a avut de îndeplinit o formalitate, cele trei puncte de la Chiscani, în timp ce Lieștiul a pierdut acasă cu Rm. Sărat, cu șapte absențe importante în echipă.

De sâmbătă și până ieri, situația s-a mai îmbunătățit, iar buzoienii au întâlnit o formație gălă­țeană într-o formulă mult schimbată în bine, aproape de cea standard. Prima repriză n-a produs ceva ieșit din comun, din contră, fazele de poartă, că ocazii ar fi prea mult spus, fiind cât de cât împărțite, A. Iacob (11) și ȘT. Nedelcu (35), ­res­pectiv Iancu (20) și Milea (29). Logic, deci, și scorul afișat la pauză de tabelă: 0-0.

Partea a doua a început cu o veste proastă pentru Vali Stan, obligat să-l retragă pe Ștefan Nedelcu, accidentat, și să-l arunce în joc pe Vasilică Mihăeș, nerefăcut complet și care, din păcate, nu a rezistat decât 22 de minute, fiind schimbat, la rândul său, cu Ștefan Păun. Un joc ce risca să cadă pe panta prudenței s-a înviorat rapid odată cu intrarea lui Claudiu Zamfirescu. ,,șeptarul” Metalului a stat la originea deschiderii scorului, cu un șut în transversală, de unde min­gea a ajuns la Andrei Pavel, iar golgeterul gazdelor a reluat imparabil în plasă (69). Un minut mai târziu, Claudiu a luat din nou la țintă bara și mai apoi a trimis pe lângă poarta goală (79). Căpitanul Lieștiului, Dragoș Voicu, n-avea cum să termine meciul în teren după atâtea faulturi repe­tate (81), iar oaspeții vor încheia partida cu un om mai puțin pe teren. Gălățenii au început să dea semne că se predau, doar Brăneț a rămas la datorie, respingând de sub bară o lovitură liberă de la 30 de metri executată de Tudorică (84) și reținând, apoi, execuția din apropiere a lui Pavel (89). În ultimul minut al prelungirilor a venit și golul 2. Cel mai bun jucător al Metalului în meciul de ieri, Alexandru Stănică, a executat perfect un penalty pentru un 2-0 care readuce echipa buzoiană pe podiumul seriei a 2-a, cu cinci etape înaintea finalului sezonului regulat.

Sâmbătă, de la 14.00, ­Me­talul o va întâlni, tot pe sintetic, pe Aerostar Bacău, în penultima reprezentație din acest an.

Metalul: R. Șerban – Ceaușu, Stănică, Șt. Nedelcu (50 Mihăeș; 72 Șt. Păun), G. Bălan – Clătinici (55 Cl. Zam­firescu), D. Stan (72 Ispir), Atomei – A. Iacob, A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

Liești: A. Brăneț – Iancu, Dr. Voicu, Cl. Maftei, Năstase – Chiriac, Cucu, Mi­hu, Milea – A. Călin, Bîr­lădeanu. Antrenor: Cristian Brăneț

– Au marcat: A. Pavel 69; Stănică 90+4 (pen)

– Cartonaș roșu: Dragoș Voicu (81)

– Arbitru: Octavian Ciucanu (Brașov)