Remiză la Sighișoara pentru HC

Astăzi se joacă meciul de cupă

Doar un egal au reușit băieții de la HC în deplasarea de la Sighișoara, echipa clasată pe locul 12 în Liga Zimbrilor. Meciul a fost extrem de echilibrat, cu gazdele conducând aproape toată partida și cu o revenire de senzație pentru Buzău.

A fost 16-14 la pauză pentru Sighișoara și, pe fondul unor ratări mari ale băieților lui Gabriel Armanu, care a fost auzit la unul dintre time-out-uri rostind exasperat „dați gol să ne facem meciul ușor”, probabil, de șansele irosite de elevii săi.

La reluare, Sighișoara, încurajată de o sală arhiplină, s-a distanțat și se părea că meciul este pierdut pentru buzoieni, în minutul 49, atunci când ardelenii ajungeau la plus trei, 27-24, după golul lui Călinescu. Cumva, „lupii” au găsit resursele de a reveni și au egalat în minutul 56, prin Malasinskas, din 7 metri. Ba chiar, cu un minut înainte de final au preluat conducerea, însă gazdele au egalat la 29, cu 30 de secunde înainte de ultimul buzzer.

Oportunitatea de a înscrie golul victoriei a fost irosită, deși Buzăul a beneficiat și de un time-out pentru a pune la punct ultimul atac. S-a terminat 29 la 29, un rezultat care nu prea mai contează în economia campionatului.

Astăzi, HC joacă în Cupa României, având ocazia de a accede în final-four-ul competiției. Adversara, CSM București, nu este imposibil de bătut, însă rezultatul depinde enorm de cum s-au recuperat sportivii după patru meciuri în nouă zile. Partida se va juca la București de la 18.00.