Remiza de la Timișoara, adevăratul start pentru FC Buzău. Pustai: ,,Rezultat echitabil”

Primele zâmbete la FC Buzău după primul punct obținut în noul campionat al ligii secunde. După eșecurile cu Hermannstadt și Universitatea Cluj, echipa buzoiană a spart gheața în actuala sta­giune în urma remizei de duminică, de pe terenul Politehnicii Timișoara. Meciul a început rău pentru buzoieni, cu golul încasat încă din minutul 4. Un contraatac-fulger al gazdelor a fost finalizat de Daniel Benzar cu un șut pe jos din interiorul careului. În afara câtorva acțiuni ofensive mai consistente de ambele părți, tabela nu se va mai modifica până la pauză. 1-0 pentru Timișoara, care, totuși, a avut mai multe de spus în aceste prime 45 de minute. Buzăul a început un pic mai bine partea secundă, iar echipa din Crâng a fost răsplătită cu golul egalizator marcat de Adrian Chică-Roșă în minutul 69. Finalul a fost ceva mai încins. Oaspeților le este anulat, pe bună dreptate, un gol după hențul lui Cîrstocea (79), iar zece minute mai târziu au rămas în inferioritate, după eliminarea lui Radu Zamfir, două cartonașe galbene în nici cinci minute. În prelungiri, Stoian a salvat in extremis primul punct al Buzăului după intervenția la șutul lui Bîrnoi. Remiză echitabilă între Timișoara și FC Buzău, care va evolua și etapa viitoare tot în deplasare, cu Dunărea, la Călărași, sâmbătă, de la ora 11.00.

POLI TIMIȘOARA – FC BUZĂU 1-1 (1-0)

Poli Timișoara: Păduraru – Șofran, Scutaru (81 Bocșan), Mera, Oanea (71 Pamfile) – Ignea, Lazăr – D. Andrei, Benzar, Ursu (71 Bîrnoi)– A­xente (63 Hațegan). Antrenor: Dorin Toma

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Wiktorski, Ghinga, C. Toma (46 Oltean) – Gaitan, A. Lopez (64 Cîrstocea) – Cio­banu (85 Vîrtej), Ekollo, Neacșu (46 Andronic) – Chică-Roșă (Al. 78 Munteanu). Antrenor: Cristian Pustai

Au marcat: D. Benzar 4 – Chică-Roșă 69

Cartonaș roșu: Radu Zamfir (89)

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare)

Cristi Pustai: ,,Moralul nostru era de 0 puncte”

Remiza de la Timișoara i-a adus și lui Cristi Pustai primele motive de satisfacție de la preluarea echipei din Crâng. Antre­norul Buză­ului a recunoscut, la finalul meciului de pe Bega, că se aștepta la un meci greu, atât din cauza adversarului, cât și a moralului elevilor săi, sub presiune după înfrângerile din primele două etape. ,,Foarte greu a fost acest meci. Știam că ne așteaptă un meci greu, pentru că Timișoara își revenise la Călărași. Au jucat foarte bine și au câștigat, au înscris 3 goluri. Din păcate, la moralul nostru de 0 puncte după două etape s-a adăugat și acea nesincroniziare din minutul 4. E foarte greu să alergi iarăși după egalare. Am încercat chiar și în zece oameni să câștigăm, pentru că ne trebuie puncte, se îndepăr­tează echipele care și le acumulează. Însă e bine că nu mai avem 0. Eu zic că am dominat jocul, dar și ei au fost tăioși la câteva contraata­curi. Chiar și la ultima fază a jocului, puteau să câștige. Un joc echilibrat, cu un avantaj la noi, cred că de poziționare, de posesie, chiar și mai multe a­tacuri poziționale, cred. Dar rezultatul e echitabil ca de fiecare dată. Noi trebuie să ne atingem obiectivul și să fim în prima jumătate a clasamentului. Este important să acumulăm puncte. Pentru că în momentul în care te vezi tot în spate și te uiți în sus spre celelalte echipe, e greu să joci. și apare presiunea imediat, mult mai mare dacă vine și un gol, exact cum a fost astăzi (n.r., duminică). Dar mă bucur că, totuși, jucătorii au avut încredere în ei și cu toții am reușit să ieșim de la 0 puncte”, a spus imediat după joc Cristi Pustai.