Remiză cu gust de victorie. Antrenorul Ilie Stan, după egalul cu Craiova: „Punct constructiv pentru noi!”

Gloria chiar a devenit o specialistă a deplasărilor, unde nu a pierdut decât un singur meci de la începutul campionatului, la Timișoara, cu Ripensia. În rest, au fost două victorii și trei rezultate de egalitate, ultimul, duminică seară, la Tr. Severin, acolo unde fotbaliștii buzoieni au disputat partida cu lidera clasamentului, FC U Craiova. Oltenii veneau după două meciuri fără victorie, iar toată săptămâna dinaintea jocului o trăiseră sub semnul veștilor contradictorii ce au apărut după arestarea patronului Adrian Mititelu. Gloria a intrat mai bine în joc, iar Tucaliuc a fost aproape de gol la o minge ce a șters transversala (15). După un scor alb la pauză, în partea a doua inițiativa a aparținut gazdelor, care și-au concretizat presiunea la poarta lui Stoian prin reușita stoperului francez Bradley Diallo, „cap” din 6 metri (71). Pe final, antrenorul Ilie Stan s-a arătat extrem de inspirat. La un minut după ce l-a trimis în teren pe Constantin Stoica, acesta a marcat cu un șut spectaculos sub bară (87). Finalul a fost ceva mai tensio­nat, Ciolacu fiind eliminat în prelungiri pentru al doilea „galben” după o simulare în careul buzoian. Scor final: 1-1, Craiova și-a păstrat prima poziție, iar Gloria are șansa de a urca mult în clasament dacă învinge mâine în restanța cu Comuna Recea. ,,Eu cred, totuși, că este un rezultat echitabil, ți­nând cont de faptul că noi am avut o primă repriză bună, în care puteam să înscriem. După aceea, am avut 15-20 de minute în partea secundă în care nu am mai avut aceeași agresivitate din prima repriză. Am încercat să vin cu jucători proaspeți, dar a venit acea fază fixă unde am primit gol, deși eu pregătesc foarte bine astfel de situații. Dar îmi felicit jucătorii că au avut tăria de a reveni și a înscrie. Este un punct constructiv pentru noi. Acum avem un moral bun, suntem motivați și sper să câștigăm în restanța de miercuri”, a declarat, după meciul de la Tr. Severin, antrenorul Gloriei, Ilie Stan.

FC U CRAIOVA – GLORIA BUZĂU 1-1 (0-0)

FC U Craiova: Popa – Paramatti (61 V. Munteanu), Diallo, Gugu, Huyghebaert – Albu, Baeten, Anghelina (53 Ciolacu), Negru – Bălan (76 Pop), Răducanu (76 Stoenac). Antrenor: Dan Vasilică

Gloria Buzău: Stoian – Pîrvulescu, Ioniță, Toma, Nedelea – Balgiu, Pațurcă (77 Piftor) – Ciobanu (77 Perju), Tucaliuc (85 Stoica), C. Petre (62 Roșu) – Chică-Roșă (62 Iurcu). Antrenor: Ilie Stan

cu Comuna Recea

Nedisputată inițial din pricina cazurilor de COVID-19 din lotul nou-promovatei din Maramureș, partida din etapa a 11-a dintre Gloria Buzău și Fotbal Comuna Recea se va juca astăzi, pe stadionul din Crâng, de la ora 14.00. Dacă echipa buzoiană a obținut o remiză la Tr. Severin cu Craiova, maramureșenii au învins-o pe Unirea Slobozia și îi atenționează acum pe buzoieni, prin vocea antrenorului, fostul rapidist Nae Constantin: ,,La noi nu există nicio minune, este muncă și atât. Mergem la Buzău să scoatem maxim din această partidă!”