Regrete tardive. Prepeliță și-a muștruluit în mod public jucătorii

De cele mai multe ori, antrenorii încearcă, pe cât posibil, să fie temperați în declarațiile oferite imediat după meciuri, pentru a evita vreun verdict oferit „la cald”. Nu este cazul lui Andrei Prepeliță, tehnician care a arătat, încă o dată, cu degetul către jucătorii săi și pe jocul fără zvâc prestat în meciul cu Chiajna.

Din declarația fostului internațional rezidă că fotbaliștii Gloriei au acuzat șocul golului încasat, astfel că partitura ofensivă a fost, apoi, una haotică: Orice înfrângere nu e ușor de digerat. OK, am luat acel gol, după o greșeală simplă. Pe posesia noastră am dat o pasă simplă greșită și adversarul ne-a prins puțin deschiși. Am luat gol. După aceea, am terminat prima repriză cu câteva ocazii de a înscrie. În a doua repriză am pus presiune, dar jucătorii au fost un pic haotici, nu clari în ceea ce aveam de făcut. Era doar 1-0 și oricând puteam marca. Mă așteptam de la ei să fie mai limpezi, să aibă mai multă răbdare, să aducem mingea la margine. Când am adus mingea la margine ne-am creat ocazii de gol, pentru că ei, în sistemul în care au jucat, aveau un singur om pe bandă și cred eu că aveam o șansă bună”.

Dacă Buzăul n-a reușit să egaleze înainte de încheierea primei reprize, nici pauza n-a fost un sfetnic bun, așa cum spune un truism fotbalistic. În a doua parte, Gloria s-a rezumat la șuturi de la distanță, lipsind inclusiv heirupismul mingii a II-a, atât de popular în liga secundă. Timp de mai bine de 50 de minute, elevii lui Prepeliță nu au dat senzația echipei decise să întoarcă soarta meciului, cele mai multe dintre acțiunile din atac fiind apatice, previzibile. Mai mult, cel puțin din ce s-a văzut la televizor, a lipsit acel „Plan B”, pe care orice antrenor îl pregătește, pentru situațiile neprevăzute.

„Am discutat lucrul ăsta (n.r., să se tragă la poartă, fiindcă Oncescu nu a arătat siguranță), inclusiv la pauză. A încercat Șerban, și Dobrosavlevici, am vorbit cu ei să încerce să șuteze, să urmărim. Am văzut asta din prima repriză. Astăzi nu am reușit mai mult și, sincer, îmi pare rău. Trebuie să fim constanți, să rămânem cu picioarele pe pământ, chiar dacă veneam după o serie de rezultate bune. Fotbalul, dacă nu ești serios, te pedepsește și unii dintre ei au rămas datori astăzi”, a mai declarat Prepeliță după meciul cu Chiajna.

Presiunea, spune antrenorul Gloriei, ar mai fi un factor care împietează asupra jocului prestart de către fotbaliștii clubului buzoian. „Nu ne ascundem, am declarat-o de la început. E clar că toate echipele care joacă împotriva noastră joacă împotriva unei echipe care a declarat că vrea să promoveze. Sunt altele care nu au declarat și își doresc asta. Eu îmi doresc ca jucătorii să înțeleagă și să trăiască cu presiunea asta, pentru că doar așa putem crește și dacă vom ajunge în Liga 1 vor avea altă mentalitate, a conchis Andrei Prepeliță.