Pur și simplu mai bune! Gloria, blocată la Cisnădie

Măgura Cisnădie – Gloria Buzău 27-23 (14-12)

Eșec suferit de handbalistele Gloriei, al doilea în actualul campionat, după cel din Sala Giulești, sâmbătă seară, la Cisnădie, în fața Măgurei, în meciul care a încheiat etapa a 7-a a Ligii Naționale. Un joc în general echilibrat, între două echipe care ne reprezintă în cupele europene, care a început cu Gloria având inițiativa care, grație reușitelor Biancăi Harabagiu, s-a menținut la conducere primele 12 minute. Dar atât doar, după care gazdele au pus stăpânire pe joc, au intrat cu două goluri avans la pauză și n-au mai cedat până la final. Sibiencele au avut și un maxim de 6 goluri avans în minutele de final (26-20, 27-21), tabela închizându-se la o diferență mai acceptabilă pentru Gloria, 27-23. Înfrângerea de la Cisnădie a coborât Gloria până pe locul 7 în clasament. Nici următorul joc nu va fi mai ușor: joi, 4 noiembrie, de la 16.00, în direct la TVR 2, la Sala Sporturilor, împotriva Dunării Brăila.

Cisnădie: Ilie, Trusova, De Arruda – M. Neagu – 9 goluri, Bardac (5), Abed-Kader (4), Tătar (3), Ianăși (2), Radojevic (2), Blazevic (2), Băcăoanu, Tamas, Gariaeva, Marin, Necula, Dmi­trovic. Antrenor: Alexandru Weber

Gloria: Batinovic, Nene­zic – Harabagiu – 7 goluri, Petrovic (5), A. Ilie (3), Simion (2), Czeczi (2), Stoleru (1), Condurache (1), Petruș (1), Vasileuskaya (1), Munteanu, Subțirică, Zamfirescu, Savu, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca