Punct pe un teritoriu interzis

CSM Constanţa – HC Buzău 31-31 (16-17)

Poate cel important rezultat de până acum al sezonului pentru HC Buzău! Vineri seara, într-un meci disputat în etapa a 10-a a Ligii Naţionale, echipa buzoiană a terminat la egalitate, 31-31, pe terenul Constanţei!

Că Buzăul nu va mai fi victima perfecta din ultimele sezoane, a dovedit-o replica puternică pe care băieţii lui Gabriel Armanu au oferit-o în prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj, 17-16. Constanţa a condus şi cu 23-19, dar „lupii” au recuperat şi au înscris la ultima fază a meciului, dintr-o aruncare de la 9 metri. Era 31-30, dar noul venit Mane a înscris de la distanţă, peste zid, în poarta constănţeană pentru un punct de prea puţini aşteptat: 31-31.

Etapa viitoare, HC Buzău se întoarce la Sala Sporturilor unde, de la ora 18.00, o va întâlni pe CSM Bacău.

• CSM CONSTANŢA: Vasile, Rusu, Preda – Komogorov – 7 goluri, Ilie (6), Ravnic (6), Nistor (3), Stankovic (3), Nikolic (2), Brasseleur (2), Chikovani (1), Drăgan (1), Caba, Vegar, Ștefan, Susanu. Antrenor: George Buricea.
  • HC BUZĂU: Tcaciuc, Crăciunescu, Manole – Barros- 8 goluri, Dumitrana (6), Anton (5), Glendza (5), Mironescu (3), Mane (1), Juskenas (1), Mitrovic (1), Păunescu (1), Broască. Antrenor: Gabriel Armanu.
  • Evoluţia scorului: 3-3 (min. 6), 7-4 (min. 13), 9-11 (min. 20), 11-14 (min. 24), 16-17 (pauză), 18-19 (min. 35), 23-19 (min. 42), 27-24 (min. 51), 28-28 (min.54), 30-30 (min. 58), 31-31 (final).
  • Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (2) – 6 (3).
  • Minute de eliminare: 12-18.