Potaissa Turda, demonstrație de forță la Sala Sporturilor

Potaissa Turda – HC Buzău 31-35 (14-17)

Ultimul eveniment spor­tiv cu public înainte de intrarea în vigoare, pentru următoarele 30 de zile, a noilor restricții, s-a consumat duminică seară, la Sala Sporturilor, unde HC Buzău a primit-o pe Potaissa Turda, într-un meci din etapa a 8-a a Ligii Naționale de handbal masculin. De la promovarea în primul eșalon, buzoienii pierduseră toate partidele disputate împotriva Potaissei, dar erau premise, foarte firave, e adevărat, că blestemul se va rupe. Cel puțin asta a lăsat de înțeles și startul me­ciului, în care Buzăul a avut inițiativa și, cu Sergio Barros „tunar-șef”, s-a aflat în multe rânduri și la conducere. Asta până în minutul 21, 10-10 după reușita internaționalului portughez, ultima dată în meci când s-a consemnat egalul. Apoi, treptat-treptat, filmul  s-a rupt și Turda a preluat conducerea, pe care n-a mai cedat-o până la final. 13-10 au avut ardelenii la pauză, dar și un avantaj maxim de 9 goluri, 29-20, cu 10 minute înainte de final. Cu Turda deconcentrată, buzoienii au controlat finalul, pentru o diferență ceva mai ușor de digerat, 31-35! Și după acest eșec, HC Buzău își păstrează în continuare locul 8 în ierarhia Ligii Naționale. Pauză mai lungă până la următorul joc, joi, 11 noiembrie, în deplasare, cu Steaua București.

HC Buzău: Babasafari, Manole, Crăciunescu – Barros – 8 goluri, Milosevic (8), Broască (4), Dumitrana (4), Glendza (3), Mironescu (2), Nosrati (1), Bejinariu (1), Pelidija, Gheorghe, Oprea. Antrenor: Pero Milosevic

Turda: Șelaru, Freiwald – Szoke – 8 goluri, Vereș (6), Cîntec (4), Pințoiu (3), Thalmaier (3), Dragas (3), Dumitriu (2), Pop 2, Talas (1), A. Ghivil (1), Lazăr (1), Totoi 1, C. Ghivil. Antre­nor: Horațiu Gal