Păcat că se termină campionatul! Pe ce loc ar putea încheia HC Buzău

CSM Bacău – HC Buzău 29-32

HC Buzău nu a mai aşteptat ultima etapă şi a scăpat de orice fel de emoţie cu 60 de minute înaintea finalului campionatului.

Miercuri seară, în penultima etapă a actualei stagiuni a Ligii Naţionale, echipa buzoiană s-a impus în deplasare, la Bacău, şi va termina peste locurile care duc la baraj. De fapt, situaţia devenise clară înaintea jocului, când Politehnica Timişoara fusese învinsă la Alexandria şi nu s-ar mai fi putut apropia de buzoieni. Pe val în acest final de sezon, şi după victoria din etapa trecută, de la Sala Sporturilor, împotriva finalistei EHF European League, Minaur Baia Mare, băieţii lui Pero Milosevic au învins în Moldova cu 32-29, după o nouă evoluţie consistentă.

Meciul nu a fost însă atât de simplu pe cât ar părea pentru „lupi”. Buzăul a avut un început complicat de meci, iar la jumătatea primei reprize gazdele aveau un avans de trei goluri (10-7, 11-8, 12-9). Milosevic Jr., Glendza şi Dumitrana, de două ori, au marcat gol după gol şi oaspeţii au trecut în avantaj, 13-12 (min. 19). Echilibrul s-a menţinut apoi până la pauză, unde HC Buzău a intrat în avantaj, 18-17.

Băcăuanii au început mai bine partea a doua şi au întors din nou rezultatul, 21-20 (min. 36), după care a venit rândul „lupilor” să revină în avantaj şi aşa s-a scris povestea până la final. Buzăul n-a mai cedat iniţiativa şi s-a desprins la un maxim de şase goluri, 31-25 şi 32-26, cu şase minute înainte de final. Bacăul a mai înscris de trei ori până la sfârşit, dar doar atât, 29-32 scor final. HC Buzău încheie campionatul miercurea viitoare, cu un meci la Sala Sporturilor cu CSM Vaslui şi, în cazul unei victorii, are sanşa de a termina pe locul 8, cu două poziţii peste cea ocupată acum, înaintea ultimei runde.

CSM BACĂU: Rusu, Tamaş, Cozma – M. Bujor – 7 goluri, Dospinescu (5), Serhel (4), G. Bujor (3), Iordachi (3), Rotaru (2), Stănică (2), Bălăceanu (2), Costea (1), Coric, Murariu. Antrenor: Sandu Iacob

HC BUZĂU: Manole, Babasafari, Crăciunescu – Dumitrana – 8 goluri, Vojvodic (7), Glendza (4), Barros (4), Mironescu (3), Milosevic (2), Broască (1), Pelidija (1), Bejinariu (1), Baican (1), Gheorghe, Stroe. Antrenor: Pero Milosevic.