Nou spectacol la fileu pentru voleibaliştii Gloriei

SCM Gloria Buzău – Ştiinţa Baia Mare 3-1 (-21, 20, 21, 22)

Nou promovată în Divizia A1 de volei masculin, Gloriei îi prieşte de minune prezenţa în eşalonul de elită. Voleibaliştii pregătiţi de Răzvan Parpală s-au abo­nat la victorii, încă un succes, al cincilea în opt etape, fiind bifat la Sala Sporturilor, împotriva Ştiinţei Baia Mare, în ultimul meci de pe teren propriu, programat în penultima etapă a turului.

Buzoienii au intrat mai greu în joc, iar primul set a revenit oaspeţilor, 25-21. Elevii lui Răzvan Parpală şi-au ridicat nivelul de joc în următoarele seturi şi au egalat situaţia, adjudecân-du-şi la 20 actul secund. În setul 3, oaspeţii nu au mai cedat atât de uşor şi s-a mers cap la cap până în momentul în care Gloria s-a desprins la 18-15, iar victoria nu i-a mai scăpat: 25-21. Actul al 4-lea a înregistrat o tresărire de orgoliu a băimărenilor, care s-au aflat în avantaj în prima parte a setului (6-2, 10-7, 16-15), după care buzoienii au preluat controlul şi au încheiat setul şi meciul: 25-22, respectiv 3-1! De remarcat prestaţia de excepţie a lui Alexander Szot, autor a 30 de puncte.

În urma acestei victorii, buzoienii şi-au păstrat locul 5 în clasament, la doar două puncte de podium şi la trei de ocupanta poziţiei a şasea, Unirea Dej. Gloria va încheia prima parte a campionatului sâmbătă, în deplasare, pe terenul lui Dinamo Bucureşti.

SCM Gloria Buzău: Rîpeanu – 2 puncte, Szot 30 p., Stasis – 9 p., Coasă 12 – p., Iosif – 2 p., B. Ene 14 – p., Farcaş – 4 p., Mata Parra (libero). Antrenori: Răzvan Parpală şi Georgiana Constantin.