Nicolas Modi de la Gloria, câștigător de Youth League, în Croația

119 sportivi din 35 de țări au concurat pentru o medalie la Karate Youth League la categoria Junior Kata, cea mai dificilă din acest concurs. Pentru departajare, au fost formate nici mai mult nici mai puțin de opt „pool”-uri, jumătăți de tablou menite să cearnă valorile într-o competiție unde concurența a fost acerbă

Câștigător, nimeni altul decât românul Nicolas Modi, sportiv legimitat la Gloria, un băiat sosit acum un an la Buzău de la un club privat timișorean. În finală, românul s-a impus în fața ibericului Izan Lopez, locul 10 în clasamentul mondial.

Alexandru Nicolas Modi ocupă momentan poziția a 12-a în rainkingul mondial, clasament care se va îmbunătăți substanțial. 700 de puncte va primi românul grație performanței obținute la Porec, urmând să urce, cel mai probabil, pe locul V mondial.

Tot de la Gloria, Antonia Mănică s-a clasat pe locul V, ajungând până în semifinale, lucru deloc facil având în vedere numărul impresionant de participanți la această competiție. Adolescenta se clasează, de
asemenea, excelent în rankingul mondial, fiind printre cele mai constante sportive la categoria ei de vârstă. În luna aprilie a acestui an, Antonia a ocupat poziția a doua în ie-
rahia World Karate Federation, după patru clasări consecutive la concursurile internaționale din acea perioadă. Antonia este bucureșteancă, dar face naveta pentru a se pregăti la Buzău, cu toate că în capitală funcționează o sumedenie de cluburi de profil.