Necruţătoare la debut

Gloria Buzău – CSM Slatina 28-19 (12-10)

Început ideal de campionat pentru handbalistele Gloriei! Duminică seară, la Sala Sporturilor, în prima etapă a noii ediţii a Ligii Naţionale, fetele lui Adrian Chiruţ au învins detaşat, scor 28-19, pe CSM Slatina, o „încălzire” reuşită pentru super duelul cu Rapid din etapa viitoare.

O victorie fără emoţii în final, cu Gloria conducând din start, 5-0 (min.6) şi 8-3 (min. 12), după care oltencele au echilibrat disputa şi cam aşa s-a jucat până la pauză, unde Buzăul a intrat cu două goluri avans, 12-10. De la vestiare au ieşit parcă alte echipe. Slatina nici n-a mai mişcat, în timp ce Gloria a început să marcheze gol după gol, opt sau nouă diferenţă constantă pe parcursul celei de-a doua reprize. Aşa s-a şi terminat, 28-19, în grafic, astfel, după prima etapă.

Datele problemei se vor schimba însă radical etapa viitoare, programată miercuri, când, tot la Sala Sporturilor, va veni campioana Rapid Bucureşti (ora 17.30)!