Misiune îndeplinită: HC Buzău – CSU Suceava 29-25 (13-13)!

Prima victorie în turneul de la Cluj Napoca pentru HC Buzău! Într-un meci disputat joi seară, în Sala “Babes Bolyiai”, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naționale, echipa buzoiană a trecut de CSU Suceava și a revenit pe locul 8 în clasament.

După o primă repriză încheiată la egalitate, 13-13 și un start la fel de echilibrat în partea secundă, victoria s-a conturat în ultimul sfert de oră, când Suceava n-a mai putut face față presiunii buzoiene și experienței superioare a băieților lui Pero Milosevic și, într-un final lipsit de emoții, HC Buzău s-a impus cu scorul de 29-25!

Vineri, de la ora 15.50, în direct pe TVR 2, HC Buzău o va întâlni pe Potaissa Turda în al treilea meci al turneului de la Cluj Napoca.