Medalie istorică pentru gimnastica românească / Gabriel Burtănete, campion mondial de juniori la sărituri

Gimnastul buzoian Ga­briel Burtănete a scris istorie la prima ediție a Campiona­tului Mondial de juniori la gimnastică artistică, des­fășurat la Gyor, în Ungaria. Sportivul Gloriei a cucerit titlul de campion mondial la sărituri, cu o medie de 14.424 puncte (14.516 și 14.333), devansându-i pe chinezul Yang Haonan și pe britanicul Jasper Smith Gordon. În vârstă de 17 ani, gimnastul legitimat la SCM Gloria Buzău avea până acum, ca principal reper în palmares, un loc 5 la Jocurile Europene de tineret de la Buenos Aires, anul trecut, tot la sărituri.

*

Gabriel Burtănete a început să practice gimnastica artistică la CSS Buzău, apoi la SCM Gloria Buzău.

Tot anul trecut, a cucerit titlul de campion național cu echipa sa de club, SCM Gloria Buzău. Și tot în 2018, alături de fratele său, Robert Burtănete, de Emilian Neagu, Eduard Gavrilă și Rafael Szabo, s-a clasat pe locul 11 în competiția pe echipe din cadrul Campioantelor Europene de la Glasgow.

Aurul lui Gabriel Burtănete a fost unica medalie obținută de România la Mondialele de la Gyor.

La feminin, cea mai bună clasare a fost obținută în concursul pe echipe, locul 4. În formula Ioana Stănciulescu, Silviana Sfiringu și Antonia Duță, echipa tricoloră a acumulat 104.596 puncte. Pe primele trei locuri s-au clasat Rusia (111.654), China (109.497) și SUA (109.380). La individual compus, cele trei gimnaste tricolore s-au clasat astfel: 10. Ioana Stănciulescu, 18. Silviana Sfiringu și 34. Antonia Duță.

În finala de la bârnă, Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul 5. La sol, Silvia Sfiringu s-a clasat pe locul 6, iar Ioana Stănciulescu, pe 8 (12.966). În competiția masculină pe echipe, echipa României s-a clasat pe locul 13.