Locurile 5 și 13 la individual compus pentru frații Burtănete la Europenele de gimnastică juniori

Frații gemeni buzoieni Gabriel și Robert Burtănete s-au clasat pe locurile 5, res­pectiv 13, la individual compus, la Campionatele Europene de gimnastică seniori și juniori de la Mersin, Turcia. Cu cei doi frați în componență, România s-a clasat în această probă pe locul 4, după Ucraina, Ungaria și Bulgaria. Campion la individual compus a devenit ucraineanul Ilia Kovtun. Gabriel și Robert Burtănete, sportivi transferați la CSA Steaua București în vară în momentul în care secția de gimnastică de la SCM Gloria Buzău a fost desființată, continuă competiția din Turcia în finalele pe aparate. Gabriel Bur­tănete s-a calificat în finalele de la sărituri și inele, iar Robert Burtănete în finalele de la sărituri și paralele. Luna trecută, cei doi gemeni, descoperiți și crescuți de Clubul Sportiv Școlar Buzău, au cucerit tot aurul în întrecerile Campionatului Național de Juniori 1 și 2 de la Ploiești. Gabriel a obținut patru medalii de aur – individual compus, sărituri, paralele și bară, două de argint – inele și sol, și una de bronz – cal. Robert a devenit campion național la sol, cal și inele și a mai cucerit două medalii de argint, la individual compus și sărituri.