Lideru’ e numai unul!

Antepenultima etapă a turului, a 7-a, a adus rezultate cumva în grafic pentru echipele buzoiene, dar şi o imensă surpriză. Dacă Metalul a rămas lider solitar al seriei după victoria la scor, asta după ce CSM Rm. Sărat şi Aerostar Bacău au terminat la egalitate, nou promovata Unirea Braniştea a învins-o pe CSM Focşani, mare candidată la promovare. Nimic de spus pentru Voinţa Limpeziş, care nu a rezistat nici măcar în faţa Victoriei Ianca. În fine, de remarcat şi primul punct al Brăilei, care a venit abia după şapte etape.

SPORTING LIEŞTI – METALUL BUZĂU 0-3 (0-0)

Metalul a rămas singură în fruntea clasamentului, după victoria cu 3-0 obţinută în deplasare, la Lieşti, asta şi după ce vineri, în derby-ul etapei, CSM Rm. Sărat şi Aerostar Bacău au terminat la egalitate, 1-1. Pentru echipa buzoiană au marcat Dan Stan, în minutul 55 şi Paul Batin, în minutele 90+3 şi 90+4, fixând trupa lui Vali Stan pe primul loc, cu 19 puncte. Altfel, o etapă perfectă pentru Metalul, care s-a distanţat la 6 puncte de principala rivală, CSM Focşani, învinsă, surprinzător, la Galaţi, de Unirea Braniştea! Sâmbătă, pe sintetic, de la 15.00, în ultimul derby local din tur, Metalul aşteaptă vizita Voinţei Limpeziş.

CSM RM. SĂRAT – AEROSTAR BACĂU 1-1 (1-1)

CSM Rm. Sărat a cedat alte două puncte pe teren propriu, după cele în faţa Metalului, remizând în faţa Aerostarului Bacău, 1-1. Râmnicenii au deschis scorul, în minutul 62, prin Andrei Ignat, dar nu au rezistat până la final şi au fost egalaţi, reuşita băcăuană stricându-i şi invincibilitatea portarului Costel Toader. Băieţii lui Marius Tîrîlă vor termina turul pe loc de play-off. Etapa viitoare vor da peste un adversar cu moralul la cote înalte, Unirea Braniştea, meciul fiind programat sâmbătă, de la 15.00, la Lieşti.

VOINŢA LIMPEZIŞ – VIITORUL IANCA 0-3 (0-2)

Suntem aproape de finalul primei părţi a campionatului şi este clar că Limpeziş are argumente din ce în ce mai puţine pentru a oferi o imagine decentă. Campioana judeţeană s-a făcut din nou de râs, cedând clar în faţa brăilenilor de la Viitorul Ianca, 0-3 (0-2).