De un gol speranţă

Gloria Buzău – Costa del Sol Malaga 32-31 (15-15)

Gloria n-a obţinut tocmai rezultatul pe care şi l-ar fi dorit la startul celei de-a treia încercări consecutive de a se califica în grupele EHF European League. Noua aventură europeană a buzoiencelor a început sâmbătă seară, la Sala Sporturilor, cu manşa tur a turului 2 preliminar, în care au întâlnit vicecampioana şi câştigătoarea Cupei Spaniei, Costa del Sol Malaga. Susţinute de o sală aproape plină – spre deosebire de precedentele două tentative, cu Nantes şi Storhamar, ambele eşuate -, când accesul publicului a fost interzis din cauza pandemiei, liderele la zi ale Ligii Naţionale au încercat să rezolve calificarea încă de la Buzău. Însă le-a fost aproape imposibil.

Oaspetele au fost cele care au controlat prima repriză, în care au condus în cea mai mare parte a timpului, apărarea buzoiană făcând faţă cu greu atacurilor rapide şi pătrunderilor adversarelor, astfel că acel 15-15 de la pauză a fost mai mult decât mulţumitor.

Gloria a oferit însă o replică pe măsură în atac în partea secundă, ceea ce a făcut ca buzoiencele să se desprindă la 27-23 în minutul 49. Malaga a revenit şi a egalat la 30 în minutul 59. După ce a fost egalitate şi la 31, Gloria a obţinut victoria datorită aruncării de la 7 metri transformată de Ana Maria Iuganu.

GLORIA: Batinovic, Kelemen – Ilie – 7 goluri, Iuganu (6), Ilyina (4), Harabagiu (4), Burlachenko (3), Blazevic (2), Czeczi (2), Vasileuskaya (2), Petrovic (2), Moroianu, Zamfirescu. Antrenor: Adrian Chiruţ

MALAGA: Castellanos, Fernandez – S. Lopez – 10 goluri, Arderius (7), Campigli (3), E. Lopez (3), Dos Santos (3), Pessoa (3), Cuadrado (1), Rojas (1), Bravo, Gutierrez, Sanchez, Azcune. Antrenor: Jesus Gallardo Romero

Manşa retur este programată la Malaga sâmbătă, de la ora 19.00.