La puterea a cincea!

HC  Zalău – Gloria Buzău 24-30 (11-14)

Altădată o confruntare cu cuţitele pe masă, duelul dintre HC Zalău şi Gloria, consumat duminică, în etapa a 5-a a Ligii Naţionale, a mai păstrat prea puţin din scenariile episoadelor precedente, ultimele cinci câştigate la rând de echipa buzoiană. Diferenţele dintre cele două formaţii au ajuns atât de mari, încât, dacă Gloria este lidera cu punctaj maxim a clasamentului, Zalăul a ajuns pe loc de baraj, iar temutul Tadici a ajuns să se teamă de o retrogradare directă!

Gloria n-a stat niciun moment la discuţie cu adversarele, care au înscris primul gol abia în minutul 5, după o aruncare de la 7 metri a Andreei Mihart. Tot timpul la conducere, cu un avantaj de 3-4 goluri, Gloria a încheiat prima repriză cu 14-11 avantaj. Zalăul a avut singurele momente mai bune imediat după pauză, când a egalat la 14, după reuşitele lui Mihart şi Prycop, apoi la 17, după care Buzăul a pus definitiv stăpânire pe joc, Ana Maria Iuganu şi Harabagiu au marcat la foc automat, iar meciul a curs spre deznodământul firesc, chiar dacă Zalăul a încercat să salveze măcar o diferenţă mai acceptabilă, la final însă una dintre cele mai clare din disputele directe: 24-30.

Liga Naţională urmează să se întrerupă pentru două săptămâni, în week-end având loc la Bistriţa Trofeul „Carpaţi”, la care vor participa naţionalele feminine ale României, Serbiei, Spaniei şi Austriei, competiţie la care Gloria trimite trei jucătoare la lotul pregătit de Florentin Pera: Bianca Harabagiu, Mădălina Zamfirescu şi Andra Moroianu. În următoare etapă, la Sala Sporturilor, echipa buzoiană o va întâlni pe SCM Rm. Vâlcea.

HC ZALĂU: Ţăgean, Teodorescu – Mihart (10 goluri), Lazic (3), Vrabie (2), Toth (2), Prycop (2), Marin (2), Stamin (1), Mărginean (1), Bujor (1), Nichitean, Moisin, Naumenko. Antrenor: Gheorghe Tadici

GLORIA: Kelemen, Batinovic – Iuganu (11 goluri), Harabagiu (6), Blazevic (4), Petrovic (3), Burlachenko (2), Ilyina (2), Vasileuskaya (1), Moroianu (1), Zamfirescu, Ilie. Antrenor: Adrian Chiruţ.