Derby prudent, dar fără menajamente. Limpeziş a prins gustul punctelor

Dacă în urmă cu o etapă bifaseră toate punctele puse în joc, echipele buzoiene s-au ales fiecare cu câte un punct din runda a 5-a Seriei a 2-a a Ligii a 3-a, care a stat sub semnul derby-ului local dintre CSM Rm. Sărat şi Metalul, primele două clasate. Într-un alt joc, după ce a spart gheaţa împotriva Daciei Brăila, obţinând prima victorie din campionat, campioana Voinţa Limpeziş a obţinut la Lieşti primul punct în deplasare.

CSM RM. SĂRAT – METALUL 0-0

CSM Rm. Sărat şi Metalul au încheiat fără gol partida disputată în deschiderea rundei a cincea şi au rămas, în continuare, pe primele două poziţii, lideri fiind râmnicenii, graţie golaverajului superior. Un derby pasionant, menit a menţine suspansul până în ultima clipă, cu niciuna dintre echipe lăsând senzaţia că va risca mai mult decât cealaltă. Însă ambiţia, orgoliul şi dorinţa de victorie nu au fost lăsate la o parte, iar duelul, purtat uneori fără menajamente, s-a înscris ca nivel într-o ligă superioară. Echipele buzoiene păstrează şi avansul de trei puncte faţă de următoarele clasate, după ce şi ocupantele locurilor 4 şi 3, Aerostar Bacău şi CSM Focşani, au terminat la egalitate şi tot 0-0. Altfel, odată cu luna octombrie, se schimbă şi ora de start a meciurilor din Liga a 3-a. De la 15.00 se va juca din următoare etapă, sâmbătă, când Metalul aşteaptă pe sintetic ultima clasată, Dacia Brăila, iar Rm. Sărat va merge la Lieşti.

SPORTING LIEŞTI – VOINŢA LIMPEZIŞ 2-2 (2-0)

Victoria cu Dacia Brăila, din etapa trecută, pare să fi fost declicul de care avea nevoie campioana Voinţa Limpeziş pentru a începe să-şi onoreze, aşa cum se cuvine, performanţa din vară, promovarea. Într-o deplasare nu tocmai uşoară şi nu tocmai la îndemâna lor, la Lieşti, buzoienii au obţinut primul punct pe un teren străin, cu atât mai important cu cât au crezut până la capăt că pot schimba soarta unei partide care, după prima repriză, nu părea că le va mai oferi şanse. Gălăţenii au deschis scorul dintr-o lovitură liberă transformată de Gelu Iordache (35) şi şi-au dublat avantajul după numai un minut, prin Costea. Voinţa n-a clasat, Stelu Costache a redus din diferenţă după pauză (55) şi tot el, cu 10 minute înainte de final, a dat lovitura: 2-2! Punct de moral mai ales pentru buzoieni, care au săltat şi un loc în clasament, numai bun înaintea unui meci care n-ar părea să le dea vreo şansă: la Focşani, sâmbătă, de la 15.00!