Imperial Miercurea Ciuc a câștigat la Buzău Supercupa la futsal

Noul sezon, 2019-2020, în futsalul românesc, a debutat miercuri, la Buzău, odată cu disputarea Supercupei României. Confruntarea găzduită de Sala Sporturilor a opus campioana Imperial WET Miercurea Ciuc și Dunărea Călărași, câștigă­toarea Cupei României.

Câștig de cauză a avut Imperial WET, care s-a impus cu scorul de 5-1 (2-0), la capătul unui meci foarte spectaculos.

După titlul de campioană a României, gruparea harghiteană a cucerit astfel cel de-al doilea trofeu din istorie. Ciucanii au început tare confruntarea și au des­chis scorul prin Hector, în minutul 2. Tot campioana a fost cea care a marcat, în minutul 15, prin Richard Iszlai, 2-0 fiind scorul pauzei. La reluare, Dunărea a redus din diferență și a avut chiar ocazia de a egala. Campioana a forțat și a mai marcat de trei ori, intrând la final în posesia trofeului.

Luni, la Călărași, Dună­rea și Imperial WET vor reedita meciul de la Buzău într-o partidă contând pentru etapa 1 a noului sezon al Ligii I la futsal.