Ilie Stan, inspirație maximă și la Constanța. Ce mutare a făcut antrenorul Gloriei în remiza de pe Litoral

Gloria a acumulat 6 puncte după primele patru etape din Liga a 2-a, ocupă locul 8 și este una dintre cele șase echipe neînvinse în acest start de campionat. Șase puncte cucerite de fotbaliștii buzoieni în fața unor echipe de top ale eșalonului secund, care și-au anunțat, mai mult sau mai puțin oficial, intențiile de promovare: Concordia Chiajna (1-1), CS Mioveni (0-0), “U” Cluj (2-1) și Farul Constanța (2-2). În ultimul meci, cel cu Farul, Gloriei nu i-a fost deloc ușor.

Condusă cu 2-0 încă din minutul 16, după reușita lui Al. Stoica (6) și autogolul lui Huiban, echipa din Crâng a reușit să-și revină din pumni și până la pauză să reducă din diferență, grație golului marcat de noul intrat Constantin Stoica, în ultimul minut al primei reprize.

Cum a procedat și cu o etapă înainte, când introducerea moldovea­nului Iurcu a schimbat soarta partidei cu ,,U” Cluj, tot așa i-a ,,ieșit” antrenorului Gloriei și mutarea cu Stoica, cel care avea să restabilească egalitatea, din penalty, la zece minute de la reluare.

Însă buzoienii au trăit periculos în continuare, după ce au rămas în zece jucători, fundașul central Marius Ioniță fiind eliminat (min. 63) pentru fault în postura de ultim apărător. Dar Gloria, fără să riște și cu Farul, incapabilă să marcheze golul victoriei, a gestionat bine minutele de inferioritate numerică și a terminat meciul cu o remiză, echivalentă, în condițiile date, cu o victorie.

,,Suntem dezamăgiți, dar până la urmă cred că nu este un rezultat care ne nemulțumește total. Ținem sub noi o echipă foarte bună a Buzăului, care este neînvinsă de 10 meciuri în Liga a 2-a, punându-l la socoteală și pe acesta și asta spune multe!”, a declarat după meci antrenorul Farului, Ianis Zicu.

Sâmbătă, de la ora 11.00, pe stadionul din Crâng, Gloria o întâlnește pe CSM Reșița, după care, o săptămână mai târziu, echipa buzoiană va merge la Timișoara, pentru confruntarea cu ASU Politehnica.

FARUL CONSTANȚA – GLORIA BUZĂU 2-2 (2-1)

Farul: Udeanu – M. Leca (84 Banyoi), V. Lică, I. Ursu (59 Bîrnoi), D. Panait, Ant. Cruceru, Antoche, Greu (78 Hordouan), D. Ciolacu (84 Șt. Rus), Al. Stoica (46 Cărăuș), Măză­rache. Antrenor: Ianis Zicu

Gloria: R. Stoian – Pîrvulescu, M. Ioniță, Ghinga, Nedelea (78 C. Toma), Savin (37 C. Stoica), Balgiu, Iul. Roșu, Pațurcă (7 Tucaliuc), Huiban (66 Perju), Iurcu (78 Cr. Ciobanu). Antrenor: Ilie Stan

– au marcat: Al. Stoica (6), Huiban-ag (20) – C. Stoica 45; 55 (pen.)

– cartonaș roșu: M. Ioniță (63)

– arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești)