joi, 22 octombrie 2020

Patru handbaliste ale Gloriei, convocate la stagiile de pregătire ale loturilor naționale

• Ana Maria Iuganu, Alina Ilie și Andreea Rotaru, la senioare, Patricia Moraru la tineret

Primele acțiuni ale loturilor naționale de handbal – senioare și tineret, de la debutul pandemiei! Federația a programat la Craiova, între 27 septembrie și 3 octombrie, o acțiune de pregătire centra­lizată a celor două loturi, iar printre jucătoarele convocate de antrenorii Bogdan Burcea și Robert Licu (la senioare), res­pectiv Dragoș Dobrescu și Valeriu Costea (la tineret) se numără și patru handbaliste ale Gloriei.

La lotul de senioare au fost convocate extrema stânga Ana Maria Iuganu, centrul Andreea Rotaru și interul dreapta Alina Ilie, iar pentru cel de tineret a fost selecționată interul stânga Patricia Moraru.

LOT SENIOARE

  • Portari: Denisa Dedu (CSM București), Yulyia Dumanska (Podravka), Diana Ciucă (SCM Rm. Vâlcea)
  • Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), ANA MARIA IUGANU (GLORIA BUZĂU)
  • Interi stânga: Cristina Neagu (CSM București), Adriana Crăciun (SCM Craiova)
  • Centri: Cristina Laslo (Minaur Baia Mare), ANDREEA ROTARU (GLORIA BUZĂU), Ana Maria Țicu (SCM Craiova)
  • Interi dreapta: ALINA ILIE (GLORIA BUZĂU), Ana Maria Savu (SCM Craiova), Laura Popa (Rapid București)
  • Extreme dreapta: Laura Moisă (CSM București), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)
  • Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (CSM Slatina), Raluca Băcăoanu (Gloria Bistrița)

LOT TINERET

  • Portari: Ioana Ugran (Corona Brașov), Andreea Chetraru (SCM Craiova), Cristina Ciaușescu (Minaur Baia Mare)
  • Extreme stânga: Marina Ilie (Rapid București), Eva Kerekes (Minaur Baia Mare), Roberta Stamin (SCM Rm. Vâlcea)
  • Interi stânga: PATRICIA MORARU (GLORIA BUZĂU), Andreea Bujor (Corona Brașov), Ioana Bălăceanu (Dunărea Brăila)
  • Centri: Andreea Popa (Minaur Baia Mare), Rebeca Necula (U Cluj), Roxana Beșleagă (Activ Ploiești)
  • Interi dreapta: Miruna Pica (Gloria Bistrița), Alicia Gogîrlă (Corona Brașov)
  • Extreme dreapta: Andra Moroianu (Gloria Bistrița), Adina Cace (SCM Craiova), Gabriela Vrabie (HC Zalău)
  • Pivoți: Ștefania Jipa (CSM București), Mirabela Coteț (Dunărea Brăila), Dana Marin (SCM Rm. Vâlcea)

A fost definitivat programul Ligii Naționale

Federația a stabilit pozi­țiile celor patru echipe nou promovate în Liga Națională – Dacia Mioveni, Activ Ploiești, Crișul Chișineu-Criș și CSM Galați, în vederea definitivării programului competițional. Prima etapă, care ar urma să se desfășoare în sistem turneu, pe 14-15 octombrie, programează următoarele partide:

  • Rapid București – CSM Slatina
  • HC Zalău – Minaur Baia Mare
  • CSM Galați – Gloria Bistrița
  • Activ Ploiești – Dunărea Brăila
  • Gloria Buzău – CSM București
  • Dacia Mioveni – Măgura Cisnădie
  • Crișul Chișineu-Criș – CSU Cluj-Napoca
  • SCM Craiova – SCM Rm. Vâlcea

loading...
error: Content is protected !!