HC Buzău, rezultate previzibile în turneul de la Cluj Napoca. Din nou pe locul 8 în Liga Națională

• Victorie clară în ultimul meci: HC Buzău – CSM Vaslui 27-20 (13-10)

HC Buzău a încheiat entuziasmant turneul Ligii Naționale de handbal masculin desfășurat pe parcursul săptămânii trecute la Cluj Napoca, ce a cuprins etapele 21-24. Într-o partidă disputată duminică după-amiază, în Sala ,,Babes Bolyai”, contând pentru etapa a 24-a, echipa buzoiană n-a stat la discuție cu CSM Vaslui, obținând o victorie categorică și îndeplinindu-și, practic, obiectivul pentru acest turneu: șase puncte din duelurile cu CSU Suceava și CSM Vaslui. Partidele cu Dinamo și Potaissa Turda, primele două clasate, au fost din start trecute la capitolul pierderi programate.

,,Lupii” au început ca din tun partida împotriva vasluienilor și s-au distanțat la 6-1 după nici opt minute, cu câte două goluri marcate de Renaud-David, Bejinariu și Dumitrana. Vasluiul și-a revenit însă din șoc și a căutat reve­nirea, apropiindu-se la un singur gol, 7-8, în minutul 18, dar buzoienii au avut grijă să țină lucrurile sub control. Leo (7-3 și 8-5), excelentul Broască (9-7, 10-7 și 11-7) și Dumitrana (12-7 și 13-7) au alimentat tabela. Finalul a aparținut însă adversarilor, care au marcat de trei ori la rând: 13-10 după primele 30 de minute. După pauză, Buzăul a arătat și mai bine! Esteki, Mironescu, chiar și Babasafari și Nosrati au marcat pentru 17-11, scor înregistrat în minutul 35. Nici acum Vasluiul n-a depus armele, dar era clar că era ziua ,,lupilor”! Băieții lui Pero Milosevic au continuat ofensiva, pentru o diferență constantă și liniștitoare de 5-6 goluri. De la 24-20, cu patru minute înainte de final, Vasluiul n-a mai putut și a cedat definitiv, iar buzoienii, cu trei reușite consecutive semnate de Esteki, Nosrati și Vuk Milosevic, și-au ­asi­gurat o victorie indiscutabilă: 27-20! Trei puncte așteptate, cu care HC Buzău a revenit pe poziția a 8-a, de ,,play-off” dacă s-ar fi păstrat sistemul competițional anun­țat inițial.

HC Buzău: Babasafari (1), Manole, Mihai – Renaud David (6), Dumitrana (5), Mironescu (3), Esteki (3), Vuk Milosevic (3), Broască (2), Nosrati (2), Bejinariu (2), Scarlat, Vujadinovic. Antrenor: Pero Milosevic.

Următorul turneu, tot la Cluj Napoca, dar și la Turda

Puține momente de respiro pentru HC Buzău, următorul turneu al Ligii Naționale masculine fiind programat la sfârșitul acestei săptămâni și în prima parte a săptămânii viitoare. Cele 15 echipe se întorc la Cluj Napoca, dar vor ajunge și la Turda pentru turneul ce va începe duminică și va avea în program alte trei etape, 25-27. La revenirea în Ardeal, HC Buzău are parte de prime două meciuri foarte grele, cu CSM Focșani și CSM Bacău, ca să încheie apoi împotriva ultimei clasate, deja retrogradata CSM Botoșani. Iată programul următoarelor trei partide ale handbaliștilor buzoieni:

• Etapa a 25-a, duminică, 18 aprilie, ora 19.25: HC Buzău – CSM Focșani (Sala ,,Gheorghe Barițiu” Turda)
  • Etapa a 26-a, marți, 20 aprilie, ora 13.00: HC Buzău – CSM Bacău (Sala ,,Horia Demian” Cluj Napo­ca)
  • Etapa a 27-a, miercuri, 21 aprilie, ora 10.15: HC Buzău – CSM Botoșani (Sala ,,Horia Demian” Cluj Napoca)