HC Buzău, cu sufletul la gură pe final de tur: patru eșecuri la rând

Minaur Baia Mare – HC Buzău 28-23 (13-11)

O serie de coșmar, începută cu Potaissa Turda și continuată cu Steaua și Dinamo, s-a încheiat, pentru HC Buzău, sâmbătă seară, în Sala ,,Lascăr Pană” din Baia Mare, cu un al patrulea eșec la rând. Teoretic, în comparație cu precedenții trei adversari, Minaur se anunța cel mai abordabil, iar cu acest gând au început jocul și băieții lui Pero Milosevic. O primă repriză consistentă, în care buzoienii au avut inițiativa și s-au aflat în cea mai mare parte în avantaj, doar intervențiile uneori imposibile ale portarului Terekhov făcând ca situația să nu se complice pentru băi­măreni.  Din păcate, de la 11-10 în minutul 27 pentru oaspeți, Minaur a marcat de trei ori la rând și a încheiat prima parte în avantaj, 13-11. După pauză, nimic n-a mai funcționat. Ratările au început să atârne ca o piatră de moară, iar băimărenii au pus gol după gol avans. Buzăul a revenit la un moment dat până la 16-15, dar degeaba, Minaur n-a cedat și și-a asigurat un final lipsit de griji. S-a terminat 28-23, rezultat care menține echipa buzoiană încă pe locul 9, poziție amenințată chiar de urmă­toarea adversară, CSM Bacău, pe care HC Buzău o va întâlni în etapa următoare, joi, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor. Și tot în această săp­tămână, duminică, în ultima etapă a turului, echipa buzoiană va merge la Vaslui. ,,Am făcut o partidă bună, cu precădere în prima repriză, când am ținut aproape de adversar. Am făcut un meci bun, având în vedere că ne-au lipsit câțiva jucători, iar unii nu au fost complet refăcuți. Am avut probleme și în timpul meciului, la un moment dat am folosit extrema stângă în poziția de centru, Baican a intrat în teren după o pauză lun­gă, Broască este și el nerefăcut complet. Baia Mare a fost mai bună, a practicat un joc mai legat și țin să-i felicit echipa pentru victorie”, a spus, după meciul cu Minaur, antre­norul Buzăului, Pero Milosevic.

Minaur: Terekhov, Buzogany – Vujic – 7 goluri, Buzle (5), Vujovic (4), Căbuț (3), Kotrc (3), Teca (2), Buguleț (1), Huta (1), Bera (1), Dobra (1), Nagy, Cip, Bușecan, Da Silva. Antrenor: Alexandru Sabou

HC Buzău: Babasafari, Cră­ciunescu, Manole – Vojvodic – 6 goluri, Barros (6), Dumitrana (4), Mironescu (3), Broască (1), Stroe (1), Tălmaciu (1), Bejinariu (1), Nosrati, Gheor­ghe, Oprea, Baican, Anton. Antrenor: Pero Milosevic