HC Buzău a rezistat campioanei doar o repriză

• Dinamo Bucureşti – HC Buzău 35-26 (16-17)

Confruntarea dintre campioana şi lidera actuală a clasamentului, Dinamo Bucureşti, şi penultima clasată, HC Buzău, penultimul meci al etapei a 11-a din Liga Naţională de handbal masculin, nu prezenta dubii în privinţa învingătoarei.

Echipa momentului în România era super-favorită şi poate doar handbaliştii lui Eliodor Voica s-au încăpăţânat să creadă altfel. Prima repriză a arătat o echipă buzoiană curajoasă şi capabilă să pună probleme serioase unei formaţii care, este adevărat, a intrat şi uşor deconectată pe teren. Buzăul a profitat şi a reuşit să intre la pauză în avantaj, 17-16, după ce s-a aflat mai mereu la conducere sau la egalitate cu mult mai ­va­loroasa sa adversară.

Echilibrul s-a menţinut şi în startul părţii secunde, cu echipa buzoiană conducând cu 20-19 în minutul 36, însă, după 21-21 în minutul 39, campionii au apăsat pe acceleraţie şi s-au desprins treptat, fără ca oaspeţii să mai poată reveni în joc. Dinamo şi-a consolidat locul în fruntea clasamentului, în timp ce HC Buzău a rămas pe penultimul loc, cu doar 4 puncte.

Următorul joc al handbaliştilor buzoieni are loc joi, la Sala Sporturilor, împotriva Dunării Călăraşi.

Marcatori HC Buzău: Andrei Grasu – 7 goluri, Liviu Mironescu – 5 goluri, Shahoo Nosrati – 4 goluri, Alin Şania – 3 goluri, Alexandru Tălmaciu – 2 goluri, Andrei Bejinariu – 2 goluri, Zamfir Dumitrana, Florin Chircă, Alexandru Ionescu – câte un gol