Handbalistele Gloriei, pas de defilare în 16-imile Cupei României

• Spartac București – SCM Gloria Buzău 15-48 (8-26)

Între partidele de ,,care pe care” din campionat, Gloria a avut parte de un mic respiro, oficial însă, evoluând, marți seară, în Sala Rapid din Capitală, împotriva divizionarei secunde Spartac București, în 16-imile de finală ale Cupei României.

Elevele lui Ovidiu Mi­hăilă și Romeo Ilie nu au avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, ­dez­nodământul fiind evident într-o dispută dintre ocupanta locului 3 în Liga Națională și ultima clasată din seria B a eșalonului secund feminin, care a contabilizat în campionat 13 înfrângeri din tot atâtea partide.

Partida nu a avut istoric. Buzoiencele au condus cu 4-0 în minutul 4, apoi au reușit o serie de 11 goluri consecutive în finalul primei reprize, încheiată cu scorul de 26-8 pentru ele! Diferența a tot crescut în repriza secundă, iar Gloria s-a calificat fără nicio emoție în optimile de finală. Într-o altă partidă disputată marți, CS Marta Baia Mare – CSM București 18-32.

Joia viitoare, handbalistele Gloriei vor evolua în campionat, într-un meci extrem de dificil, la Cisnădie, împotriva Mă­gurei. După jocul de la Cis­nădie, Gloria va juca în zonă, urmând să evolueze, trei zile mai târziu, duminică, 26 ianuarie, la Cluj Napoca, cu CSU. Urmă­torul meci la Sala Sporturilor al handbalistelor buzoiene va fi miercuri, 29 ianuarie, de la ora 18.30, împotriva vicecampioanei CSM București.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Oana Apetrei, Alexandra Subțirică, De­nisa Șelever, Claudia Condurache – câte 6 goluri, Alina Ilie – 5 goluri, Marija Petrovic – 4 goluri, Andreea Mărginean – 4 goluri, Raluca Petruș – 3 goluri, Carmen Stoleru – 3 goluri, Ana Maria Simion – 2 goluri, Maria Gavrilă – 2 goluri, Andreea Rotaru – 1 gol.