Gură de oxigen în Ardeal! Gloria, final nebun de meci la Zalău

HC Zalău – Gloria Buzău 29-31 (16-12)

Gloria n-a avut timp de lamentări după șocul înfrângerii cu Dacia Mioveni, din etapa trecută, de la Sala Sporturilor, rezultat care a dus la despărțirea de antrenorul Aurelian Roșca și a fost nevoită să se regrupeze din mers pentru confruntarea de sâmbătă, de la Zalău, una dintre cele mai dificile deplasări din campionat. Cu secundul Romeo Ilie pe bancă și oarecum cu spatele la zid, Gloria a trebuit să joace pe o singură carte și a atacat Zalăul din start, reușind 20 de minute să lase impresia că partida cu Mioveniul nu a fost decât un accident de parcurs. Dar apoi, după minutul 20, Zalăul a început să se desprindă pe tabelă și după reușita de 9-9 a Marijei Petrovic, buzoiencele s-au blocat total, iar gazdele, cu Andreea Mihart de neoprit, au zburat la o diferență de patru goluri la pauză, 16-12! Gloria a pornit imediat după pauză cursa de urmărire, a recuperat, a egalat de la 17 și până la 20, după care fetele lui Gheorghe Tadici s-au instalat la conducere, fără a se desprinde decisiv. Era 29-27 pentru Zalău în minutul 27 și părea că cele trei puncte vor rămâne în Ardeal. Finalul a fost, însă, de domeniul SF-ului! Cu poarta ferecată, Gloria a înscris de patru ori la rând – Shteriova (57.20), Rotaru (58.01 și 59.23) și Simion (59.53): 29-31, rezultat final! ,,Este o înfrângere dureroa­să. Ne-am dorit cele trei puncte, dar, din păcate, lipsa de experiență și-a spus cuvântul. Din cauza aceasta s-a ajuns la acest eșec”, a spus, după meci, portărița Zalăului, Paula Teodorescu, fostă jucătoare a echipei buzoiene acum mulți ani. După victoria de la Zalău, Gloria a revenit pe locul 6 în Liga Națională și va disputa următorul joc la Sala Sporturilor, miercuri, 26 ianuarie, cu Minaur Baia Mare, în etapa a 12-a, penultima a turului.

HC Zalău: Teodorescu, Kelemen – Mihart – 9 go­luri, Bujor (4), Prycop (4), Jlezi (3), Popescu (3), Mitrache (2), Lazea (2), Berbece (1), Toth (1), Vartic, Lazic, Mărginean, Vrabie, Bălăceanu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Gloria: Batinovic, Nene­zic – Shteriova – 7 goluri, Simion (6), Petrovic (6), Rotaru (5), Czeczi (4), A. Ilie (2), Harabagiu (1), Subțirică, Stoleru, Petruș, Zamfirescu, Moroianu, Savu, Samson. Antrenor: Romeo Ilie