Greu de digerat: Gloria pierde clar la Reșița

Rezultat rău la Reșița, acolo unde Gloria nu a reușit să scoată nici măcar un punct. Gazdele au deschis scorul repede, în urma unui corner la care Greab a ieșit greșit, iar Elton da Silva a reluat nestingherit în plasă.

După deschiderea scorului, tot bănățenii au fost mai buni. Fotbaliștii lui Stoican și-au câștigat duelurile, n-au lăsat-o pe Gloria să combine și au știut să speculeze greșelile la construcție ale elevilor lui Prepeliță. Al doilea gol al Reșiței a venit în minutul 22, după un penalty acordat ușor, transformat de Drăghiceanu.

Nici la 0-2 Gloria nu a jucat mare lucru. Până la pauză băieții din Crâng nu și-au creat nicio mare ocazie.

În a doua repriză, gazdele au cedat, treptat, inițiativa, însă partitura de atac a Buzăului a fost săracă. Gloria ar fi putut reduce din diferență cu cinci minute înainte de final, dar șutul lui Prejmerean, dintr-o lovitură liberă de la 16 metri, a fost respins de Rus.

În urma rezultatului rău de la Reșița, Gloria rămâne cu 31 de puncte, iar lucrurile se complică din nou în clasament. Ca să fie siguri de accederea în play-off, buzoienii trebuie să câștige etapa viitoare, acasă, cu Pandurii.