Gloria, trei puncte în deplasarea de la Dej

Trei puncte extrem de prețioase obținute de Gloria Buzău, sâmbătă, în deplasarea de la Unirea Dej, partidă care a contat pentru etapa a 14-a din Liga 2. Jucătorii din Crâng s-au impus cu 3-2 (2-1), după ce au condus cu 3-1.

Boiciuc a deschis scorul în minutul 5 pentru Gloria, dar Unirea a reușit să egaleze repede, în minutul 14. Același Boiciuc a readus formația buzoiană în avantaj, în minutul 25, și a stabilit scorul pauzei.

Imediat după reluarea meciului, în minutul 48, Gaitan  a mărit diferența la două goluri. Ultimul gol al partidei a fost reușit de gazde, dar nu a schimbat soarta meciului, cele trei puncte ajungând la Buzău.

În urma acestei victorii, Gloria Buzău a acumulat 25 de puncte în clasament și se află pe locul 5, de play-off.

• Unirea Dej: Chindriș – Gîț, Pop, Burdeț, Maftei – Militaru, Kereki, Ad. Pop – Cocian, Blaj, Al. Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.
  • Gloria: Stoian – Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu – Gaitan, Lopez, Munteanu – Sanpaio, Boiciuc, Blejdea. Antrenor: Adrian Mihalcea.
  • Au marcat:  Alex Pop (14), Adrian Pop (70) / Boiciuc (5,26), Gaitan (48).