Gloria, spulberată de Metaloglobus! Adio, play-off!

Gloria a terminat în genunchi partida de care depindea, într-o mare măsură, păstrarea speranțelor pentru o calificare în play-off la finalul sezonului regulat. De unde era privită cu optimism, mai ales după victoria cu Slobozia, deplasarea de la Metaloglobus s-a transformat într-un adevărat coșmar – cea mai dură înfrângere suferită până acum de noua echipă a Gloriei! Povestea meciului a fost scrisă simplu. Metaloglobus a deschis scorul prin Manuel Botic, în minutul 8, dar buzoienii au restabilit egalitatea în minutul 25, prin Cosmin Tucaliuc. Momentul psihologic s-a consumat cinci minute mai târ­ziu, când Pațurcă a ratat un penalty obținut de Tucaliuc. Gazdele au intrat însă în avantaj la pauză, în urma reușitei lui Aguinaldo Men­des, din minutul 35. Pauza n-a schimbat nimic pentru Gloria, iar în a doua parte buzoienii au cedat complet. Cel mai bun jucător al de pe teren, Ovidiu Herea, a reușit o ,,dublă” rapidă (47, 55), după care Mendes a marcat pentru 5-1 (58) și așa a rămas până la final. Gloria va merge în play-out, unde, de altfel, îi era și locul și va încheia sezonul regulat sâmbătă, în Crâng, împotriva ultimei clasate, Pandurii Tg. Jiu.

METALOGLOBUS – GLORIA 5-1 (2-1)

Metaloglobus: Gavrilaș – Ciubotaru, Caramalău, L. Cazan, Andr. Sava, Mino Sota, Botic (63 Vraciu), Aguinaldo, Covalciuc, Al. Coman (75 R. Chiriac), Ov. Herea (75 Ch. Bolohan). Antrenor: Gabriel Manu

Gloria: R. Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Perju (57 Iurcu), Balgiu (46 C. Stoica), C. Toma, Pațurcă (36 Iul. Roșu), Cr. Ciobanu, Tucaliuc, Chică-Roșă (57 Poștoarcă), C. Petre (46 Ghinga). Antrenor: Ilie Stan

• Au marcat: Botic 8; Ov. Herea 47; 55 (pen); Mendes 35; 57 – Tucaliuc 25
  • Arbitru: Florin Mazilu (Satu Mare)