Gloria pierde teren! Un nou eșec, adversarele se apropie periculos

Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 20-22 (9-10)

Gloria a pierdut și al doilea meci susținut în cadrul turneului Ligii Naționale de handbal feminin care se desfășoară în aceste zile la Bistrița și mai are doar un singur punct avans față de urmăritoarele sale. După corecția aplicată de CSM București luni, în primul joc, echipa buzoiană s-a văzut depășită, aseară, și de Mă­gura Cisnădie, iar poziția a patra în clasament îi este tot mai amenințată. Gloria a început bine jocul din Sala Polivalentă din Bistrița împotriva Măgurei Cisnădie, pe care o conducea cu 7-4 în minutul 19. A urmat însă, inexplicabil, o perioadă catas­trofală, în care buzoiencele nu au mai găsit drumul spre poarta adversă, Măgura a marcat de șase ori la rând și s-a desprins la 10-7 cu două minute înainte de pauză, dar avantajul ardelencelor a fost minim după primele 30 de minute, 10-9. În startul părții a doua, cele două echipe au mers cap la cap, dar formația din Cisnădie a profitat de o nouă cădere totală a Gloriei și s-a desprins la 19-15, cu 10 minute înainte de final. Diferența s-a dovedit decisivă, buzoiencele au sperat într-un final salvator, dar totul a fost în zadar. Victorie cu 22-20 a Măgurei Cisnădie, care s-a apropiat la un singur punct de Gloria (locul 4 – 29 de puncte și, respectiv, locul 5 – 28 de puncte). Gloria va susține următorul meci din turneul de la Bistrița, contând pentru etapa a 18-a, joi, de la ora 12.00, împotriva penultimei clasate, CSU Cluj Napoca.

Marcatoare Gloria: Rotaru – 5 goluri, Petruș (4), Janjusevic (4), Iuganu (3), Subțirică (1), Simion (1), Klikovac (1), A. Ilie (1).

Victima perfectă pentru CSM București

Nicio șansă, așa cum era de așteptat, pentru Gloria Buzău, în meciul disputat luni seară, în turneu la Bistrița, în prima etapă a returului Ligii Naționale de handbal feminin. Lidera clasamentului și, aproape sigur, viitoarea campioană, a obținut o victorie categorică, 29-21. Gloria a marcat doar două goluri în 20 de minute, iar tabela arăta un incredibil 9-2. Meciul era jucat, iar CSM București le-a scos de pe teren pe Cristina Neagu și  Crina Pintea. A fost 14-6 la pauză, iar diferența a crescut până la 12 goluri, 21-9 și apoi 22-10. Adi Vasile a jucat apoi și fără Grubisici, Lazovici, Carmen Martin sau Omoregie, iar Gloria a mai recuperat, 29-21 pentru CSM București în final. ,,Avem un complex clar în fața lor. Ne antrenăm, intrăm motivate pe teren, dar când începe meciul parcă nu putem mai mult. Eram conștiente de greutatea partidei. Știm că CSM e o echipă căreia îi place mingea. Când nu au mingea nu au răbdare și fac greșeli în apărare, dar noi am ratat enorm, am greșit și le-am făcut viața ușoară”, a declarat după meci Ada Moldovan, interul stânga al Gloriei.

Gloria: Iordache, Polocoșer – Iuganu – 5 goluri, Janjusevic (5), Simion (3), Petruș (2), B. Klikovac (2), Livrinikj (1), Moraru (1), Ilie (1), Stoleru (1), Subțirică, Rotaru, Munteanu, Moldovan, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.