Metalul, trei puncte normale cu Recolta Gheorghe Doja

Victorii și calificări în Cupa României, dar nici campionatul nu este neglijat. Metalul a reușit să încheie cu bine o săptămână plină și să obțină alte trei puncte în urma întâlnirii cu ialomițenii de la Recolta Gheorghe Doja, de pe terenul sintetic.

Buzoienii au găsit resur­sele necesare pentru a duce la bun sfârșit o partidă în care erau mari favoriți, însă nici oaspeții nu au făcut un simplu act de prezență. Fundașul Andrei Grăjdan a deschis scorul în minutul 38, pentru ca atacantul Ionuț Radu să dubleze avantajul Metalului în minutul 53. Căpitanul Patrick Benga a transformat un penalty în minutul 71, dar meciul nu s-a terminat înainte ca oaspeții să mar­cheze golul de onoare, 3-1 scor final. După patru etape, Metalul are 9 puncte și ocupă locul 2 în Seria a II-a, urmând să evolueze din nou vineri, în deplasare, cu FCSB 2.