Gloria, învinsă la limită de „galacticele” CSM Bucureşti

• Gloria Buzău – CSM Bucureşti 27-28 (15-14)

Atmosferă de mare meci miercuri seară, la Sala Sporturilor. În faţa unei săli arhipline, cu biletele epuizate cu mult timp în urmă, Gloria a întâlnit-o pe CSM Bucureşti, în etapa a 15-a a Ligii Naţionale. Un adevărat derby, în condiţiile în care faţă în faţă se aflau ocupantele locurilor 2 şi 3. Pe hârtie doar trupa de vedete din Capitală părea favorită, în rest Gloria avea argumentele ei pentru un meci mare şi un rezultat pe măsură.

După un început echilibrat, buzoiencele s-au desprins la 9-6 în minutul 14, iar antrenorul oaspetelor, Adrian Vasile, a solicitat primul time-out. CSM a revenit şi a preluat conducerea, 12-11 în minutul 24, dar Gloria a întors rezultatul până la pauză şi a intrat cu avantaj minim la cabine, 15-14. Vicecampioana a început mai bine partea a doua şi, condusă de Cristina Neagu, care nu a fost deloc în apele ei, s-a desprins la patru goluri, 26-22 în minutul 49. Dar meciul nu era jucat! Şi-au revenit şi buzoiencele, care s-au apropiat la 26-28 cu un minut înainte de final, ba chiar ar fi putut să vină la un gol cu 55 de secunde înainte de ultimul fluier, dar aruncarea tunisiencei Khouildi a lovit bara.

CSM a irosit ultimul atac, dar Gloria n-a mai avut timp decât pentru un singur gol, cedând poate, nemeritat, la limită, 27-28. Gloria se menţine şi după acest eşec pe locul 3, cel puţin până miercuri, când va juca şi Bistriţa, acasă, cu Rapidul, dar CSM Bucureşti s-a distanţat la 10 puncte.

Echipa buzoiană va disputa următorul meci din campionat duminică, 9 februarie, în deplasare, cu SCM Craiova.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Ana Maria Iuganu – 9 goluri, Raluca Petruş – 7 goluri, Marija Petrovic, Alina Ilie, Maria Gavrilă, Carmen Stoleru şi Ana Maria Simion – câte 2 goluri, Andreea Mărginean – 1 gol