Gloria, final de senzaţie în faţa Universităţii Cluj! Maxim Iurcu, eroul buzoienilor

Gloria a obţinut prima victorie din campionat, după un meci în care a făcut diferenţa în ultimele 20 de minute! Duminică după-amiază, pe stadionul din Crâng, în etapa a 3-a a ligii secunde, fotbaliştii buzoieni au întâlnit-o pe Universitatea Cluj, formaţie ce îşi anunţase intenţiile de a pleca de la Buzău cu toate cele 3 puncte. Prima repriză le-a confirmat aşteptările, iar clujenii au intrat la pauză în avantaj, 1-0, după reuşita israelianului Idan Golan, din minutul 15. După pauză, antrenorul Ilie Stan a schimbat nu mai puţin de trei jucători, dar marea inspiraţie a tehnicianului Gloriei a fost introducerea moldoveanului Maxim Iurcu, în minutul 66. Iar ultimul transfer din Crâng a schimbat soarta partidei. A egalat în minutul 72, după ce a deviat în plasă centrarea lui Pîrvulescu, iar cu patru minute înainte de final a înscris golul victoriei cu o lovitură de cap din 6 metri!

Gloria a acumulat 7 puncte şi a urcat pe locul 7 în clasamentul intermediar al Ligii a 2-a.