Gloria a falsat din nou!

• SCM Gloria – ASU Poli Timişoara 0-1 (0-0)

Victoria cu Farul, de sâmbătă, prima după patru etape de „secetă”, n-a reprezentat declicul pe care îl aşteptau jucătorii, antrenorii şi suporterii Gloriei. Trei zile mai târziu, marţi seară, tot pe stadionul din Crâng, echipa buzoiană şi-a dezamăgit din nou fanii, în restanţa cu ASU Poli Timişoara, din etapa a 11-a.

Într-o primă parte a meciului fără prea mare calitate, ocaziile mai importante au fost irosite de buzoieni prin Mihalache (minutul 37), care a reluat cu capul din 8 metri peste poartă, şi Tucaliuc (minutul 43), care trimis în careu dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Murariu a boxat din 10 metri. Pentru timişoreni, singura ocazie i-a aparţinut lui Mera (mi­nutul 28), care a reluat mult pe lângă poartă cu o lovitură de cap din mijlocul careului. Gloria a început cum nu se putea mai rău partea secundă, căpitanul oaspeţilor, Ioan Mera, des­chizând scorul rapid, la 4 minute de la reluare, cu o lovitură de cap din 6 metri, la colţul lung. Gloria a avut şansa unei egalări rapide, dar Valentin Munteanu (minutul 53), cu un şut de la 25 de metri, a trimis pe lângă poarta. Dar şi Axente (minutul 57) a avut şansa de a dubla avantajul Timişoarei, însă de la 10 metri, a trimis direct în portarul Relu Stoian, după ce scăpase singur cu el. Scutaru a încercat un lob de la distanţă, dar balonul s-a dus puţin pe lângă bară. Ultima şansă a fost irosită în al patrulea minut al prelungirilor, când Marius Ioniţă a trimis cu capul puţin pe lângă poartă.

Gloria a rămas cu 20 de puncte şi se menţine pe locul 8, urmând să evolueze din nou pe teren propriu şi sâmbătă, împotriva lui Me­taloglobus Bucureşti. Tot marţi seară, într-o altă restanţă, Petrolul a învin­s-o cu 1-0 pe Csikszereda Miercurea Ciuc.

Gloria: R. Stoian – Ca­tană, Ghinga, M. Io­niţă, Nedelea – Bourceanu, R. Mihalache (62 M. Constantinescu) – Val. Munteanu, Tucaliuc, Huiban (88 Calu) – Val. Alexandru. Antrenor: Ilie Stan