Gloria a detonat bomba campionatului!

• SCM Gloria Buzău – CSM București 29-21 (18-9)

Șoc în handbalul feminin românesc! Multipla campioană națională, CSM București, a părăsit învinsă Sala Sporturilor, după cea mai mare umilință pe plan intern trăită de echipa din Capitală. În fața unei săli arhipline, handbalistele Gloriei au dat un adevărat recital și au supus de o manieră categorică o formație ce se bate an de an pentru calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor. Starurile CSM-ului au fost însă de nerecunoscut la Buzău, demotivate și consolate și cu ratarea titlului în actualul sezon.

Prima repriză a fost o încântare pentru cei care au urmărit partida. Cu Iordache de netrecut în poar­tă, cu Ilyna, Gedroit și celelalte fete marcând din toate pozițiile, Gloria nu le-a dat nicio șansă unor adversare precum Lazovici, Mehmedovici ori Radicevici, iar tabela arăta la pauză un incredibil 18-9 pentru Gloria. Nici după pauză nu s-a schimbat nimic din scena­riul primelor 30 de minute, bucu­reștencele arătând aceeași evoluție lamentabilă și simplificând misiunea Gloriei, autoarea unui triumf istoric.

S-a terminat 29-21, scor la care titlul va merge în acest an, în proporție de 99,99 la sută, la Rm. Vâlcea și tot în aceeași proporție elevele lui Romeo Ilie au scăpat de emoțiile barajului. Duminică, în penultima etapă din campionat, Gloria va evolua în deplasare, la Galați.

Marcatoare SCM Gloria: Marija Gedroit – 7 goluri, Carmen Stoleru – 5 goluri, Dziana Ilyina – 5, Alexandra Subțirică – 5 goluri, Alina Ilie – 3 goluri, Mădălina Predoi – 2 goluri, Yulya Khavronina – 1 gol, Laura Leahu – 1 gol