Glonțul pe la ureche! Egal salvat în ultima secundă

CSM Alexandria – HC Buzău 20-20 (12-6)

HC Buzău a reușit să oprească, momentan, căderea pe tobogan și să obțină primul punct după o serie neagră de șase înfrângeri consecutive, duminică seară, la Alexandria, în prima etapă a returului Ligii Naționale. ,,Lupii” au încheiat la egalitate o partidă de-a dreptul nebună! După o evoluție absolut catastrofală în prima repriză, în care nu au înscris decât de șase ori (!) și au fost terorizați de aruncările interului tuni­sian Hamouda Hatem – 5 goluri la rând între minutele 21-27, permițând gazdelor un avantaj de șase goluri la pauză (12-6), buzoienii au avut o revenire incredibilă în partea secundă, care a fost, practic, o continuă cursă de urmărire. Băieții lui Pero Milosevic au recuperat gol după gol, iar ultima aruncare a meciului, a lui Aleksandar Glendza, a salvat un punct și un meci care părea realmente pierdut: 20-20!

De remarcat, în economia rezultatului final, evoluția pivotului Zamfir Dumitrana, cu cinci din cele opt reușite totale în partea a doua a meciului, dar și intervențiile din poartă ale lui Mohsen Babasafari, care au tăiat elanul gazdelor. Duminică, de la 15.30, la Sala Sporturilor și în direct pe TVR 1, în a doua etapă a returului și, totodată, ultimul meci din acest an, HC Buzău o va întâlni pe Dobrogea Sud Constanța.

CSM Alexandria: Simu­lescu, Staicu – Hatem – 6 goluri, Vartic (2), Voicu (2), Mocanu (2), Malencic (2), Mazilescu (2), Dobrincu (2), Roșca (1), Chiorean (1), Hebo, Oancea, Păunescu. Antrenor: Constantin Ștefan

HC Buzău: Babasafari, Manole – Dumitrana – 8 goluri, Glendza (4), Vojvodic (4), Broască (2), Mironescu (2), Bejinariu, Barros, Baican. Antrenor: Pero Milosevic