Cresc emoțiile pentru play-off! Verdictul se amână la primăvară

FC Buzău a încheiat anul cu o înfrângere în Ghencea

Pauză de iarnă liniștită și nu prea la FC Buzău, iar poziția de play-off nu mai este sută la sută sigură, așa cum era în urmă cu câteva etape. Eliminată la mijlocul săptămânii trecute de FC Voluntari din Cupa Româ­niei, echipa buzoiană nu a reușit să evite înfrângerea nici la revenirea în campionat, acolo unde, sâmbătă, în ultimul meci din acest an, a pierdut, în Ghencea, în fața Stelei București, al doilea eșec consecutiv în deplasare după cel suferit la Avrig, cu nou-promovata CSC Șelim­băr. La final a fost 1-0 pentru echipa de fotbal a Armatei, unicul gol fiind marcat în startul partidei, în minutul 16, de Vasile Buhăescu. Cu această victorie, Steaua a egalat Buzăul în clasament, 28 de puncte, pe locurile 5-6, ultimele care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat. Liga a 2-a se va relua pe 26 februa­rie, anul viitor, cu ultimele trei etape din sezonul regulat. FC Buzău va începe noul an cu un meci în Crâng împotriva Astrei Giurgiu, după care băieții lui Cristi Pustai vor mai avea de jucat la Ploiești, cu Petrolul și din nou pe teren propriu, cu Concordia Chiajna.

STEAUA – FC BUZĂU  1-0 (1-0)

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Walace, Beța, R. Neacșu – Pacionel (71 Mihăescu), Bărbulescu, Enceanu – Șt. Drăghici, Buhăescu (75 Huiban), Chipirliu (87 Răsdan). Antrenor: Daniel Oprița

FC Buzău: R. Stoian – Oteliță (59 R. Zamfir), Vîrtej, Ghinga (59 Pațurcă), T. Oltean – Gaitan (75 C. Petre), A. Lopez – Al. Munteanu (59 Cîrstocea), Ekollo, Cr. Ciobanu – Chică-Roșă (83 A. Manea). Antrenor: Cristian Pustai

• A marcat: Buhăescu 16
  • Arbitru: Sorin Costreie (Buftea)