Genul programului: thriller! Gloria, victorie la limită împotriva Zalăului lui Tadici

• Gloria Buzău – HC Zalău 27-26 (15-10)

Suspans până în ultima secundă în meciul dintre Gloria Buzău și HC Zalău, disputat joi seară, în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe, în etapa a 10-a a Ligii Naționale de handbal ­fe­minin. Dincolo de miza propriu-zisă, reprezentată de cele trei puncte, partida se anunța și una a orgoliilor. Cine nu-și dorește să-l învingă pe Tadici? De altfel, veteranul antrenor al Zalăului avusese grijă să încingă atmosfera înaintea meciului, cu câteva declarații care vizau direct echipa buzoiană, una cu ,,jucătoare străine, pe salarii nejustificate”. Iar debutul meciului părea să-i dea apă la moară, echipa sa, una aproape sută la sută formată din tinere jucătoare românce începând excelent partida. Zalăul s-a desprins, după primul sfert de oră, chiar și la patru goluri, 10-6! Apoi, oarecum inexplicabil, ceea ce s-a întâmplat ­pro­babil că l-a scos din minți pe vulcanicul antrenor al ardelencelor. Cu sârboaica Janjusevic, poate la cel mai bun joc de până acum în tricoul Buzăului, și cu Andreea Rotaru vârfuri de lance, dar și cu Alina Iordache ferecând poarta, Gloria a revenit senzațional! Episod mai rar întâlnit, Zalăul nu a mai reușit să înscrie niciun gol până la pauză (!), iar echipa buzoiană, dezlănțuită, s-a distanțat la cinci goluri, 15-10!  După același ultim scenariu a început și partea secundă, cu buzoiencele desprinzându-se la 19-13 în minutul 37, iar situația părea cu totul sub control. Dar Zalăul nu-și spusese ultimul cuvânt. În minutul 50, ardelencele s-au apropiat la două goluri, 21-23, dar Buzăul a refăcut o diferență de 4 goluri, cu trei reușite la rând ale excelentei Janjusevic, 27-23, cu patru minute înainte de final. Cu nouă vieți parcă, fetele lui Tadici nu au renunțat la luptă și, cu 38 de secunde înainte de final, Irina Ivan a marcat pentru 26-27. Gloria a pierdut atacul când mai erau 9 secunde, iar Zalăul a reușit să obțină un 9 metri. Urma ultima fază, un scenariu de coșmar prin care buzoiencele mai trecuseră și în urmă cu două etape, în remiza cu Activ Ploiești. Din fericire, spre deosebire de Loredana Vartic atunci, Alexandra Severin n-a reușit să străpungă zidul buzoian, iar toate cele trei puncte au rămas la Buzău! 27-26 în final, rezultat care urcă Gloria pe locul 4, poziție de pe care elevele lui Ovidiu Mihăilă vor aborda următorul meci, de marțea viitoare, cu Rapid București, în etapa a 11-a, ocazie cu care Liga feminină revine în Sala Polivalentă din Capitală.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Janjusevic (8), Rotaru (4), Simion (3), Stoleru (3), Livrinikj (3), Subțirică (2), Condurache (2), Petruș (2), Munteanu, Petrovic, Mărginean, Ujkic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.