Gabriel Armanu, după thriller-ul cu Steaua: Un meci criminal!

HC Buzău – Steaua Bucureşti 23-22 (13-11)

Trei ani şi venirea lui Gabriel Armanu pe banca tehnică a trebuit să aştepte HC Buzău pentru prima victorie din istoria confruntărilor oficiale cu Steaua! Frustrarea imensă după punctele pierdute incredibil în finalul meciurilor de la Timişoara şi Focşani i-a încărcat pe buzoieni la maxim, iar asta s-a văzut din primul moment al jocului.

„Lupii” au început în atac şi au controlat apoi în prima repriză, ţinându-şi adversara la unul sau două goluri distanţă. La prima diferenţă mai mare, 6-3, s-a ajuns la capătul primului sfert de oră, după reuşita lui Broască. Steaua şi-a revenit şi a egalat la 7 (min. 21), însă finalul a fost al gazdelor, care au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, 13-11.

Steaua a întors însă rezultatul după pauză, iar în minutul 38 trecuse la conducere, 16-15. Era, însă, ziua Buzăului! „Lupii” au reluat asaltul, iar reuşita lui Dumitrana i-a readus în avantaj, 20-19 (min. 47). Cu poarta ferecată pe rând de Tcaciuc şi Crăciunescu, muntenegreanul Glendza şi portughezul Barros au luat, în final, meciul pe cont propriu, şi-au împărţit golurile, iar HC Buzău a reuşit o victorie mare, 23-22!

Bucurie imensă la final şi un antrenor fericit, aflat la primul rezultat important pe banca „lupilor”: „A fost criminal, ca să fiu cinstit, dar e frumos să trăieşti astfel de evenimente, care se termină cu bine. Am trăit la fel şi la Focşani, dar nu s-a terminat cu bine. Astăzi am muncit mult, toată banca, toată tribuna, a fost o atmosferă super şi îmi doresc ca în continuare să trăiesc cât mai multe momente ca acestea aici, la Buzău. Ce am simţit spre final? Întotdeauna există o temere, dar băieţii şi-au făcut datoria, chiar dacă am avut la un moment dat acea greşeală tehnică în atac. La time-out-ul pe care l-am avut
le-am zis să aibă încredere în ei că nu vom primi gol. Şi nu l-am primit! Diferenţa au făcut-o dorinţa, publicul, spectatorii, faptul că am jucat acasă şi chiar aveam nevoie de aceste puncte. Am propus jucătorilor ca până la pauză să obţinem trei victorii consecutive, urmează meciul de la Oradea şi apoi cel de acasă cu Baia Mare. Primul pas l-am făcut, urmează să mai facem doi paşi şi sper ca la sfârşitul meciului cu Baia Mare să putem povesti cu bine despre cele trei victorii pe care le-am obţinut”
, a declarat imediat după meci Gabriel Armanu.

De cealaltă parte, antrenorul Stelei, fostul tehnician al fetelor Gloriei, Ovidiu Mihăilă, a pus înfrângerea pe seama ratărilor, mari şi numeroase, ale jucătorilor săi şi a recunoscut că nu a avut soluţii pentru a străpunge apărarea buzoiană: „Cred că finalul ni l-am făcut noi, aşa cum a ieşit la sfârşit, pentru că este inadmisibil să avem atâtea ratări în situaţia de unu la unu cu portarul, vorbesc de patru sau cinci de 7 metri, de situaţii de la semicerc. Asta este, trebuie să mergem înainte, este un moment destul de delicat, să nu uităm că reprezentăm un club care trebuie să facă orice ca să câştige, dar din păcate unii din jucători nu s-au ridicat la nivelul care ar fi trebuit. E posibil să apară şi repercusiuni pentru că, repet, suntem la o echipă care trebuie să facă performanţă. Buzăul s-a apărat mai bine şi n-am găsit soluţii, n-am avut aruncare de afară, aici suferim, la capitolul acesta, de ceva timp şi cred că aici s-a făcut diferenţa”.

Alte trei puncte pot fi puse în dreptul Buzăului după următoarea etapă, sâmbătă, când băieţii lui Gabriel Armanu o vor întâlni în deplasare pe nou promovata CSM Oradea, penultima clasată, fără niciun punct după primele cinci etape.

HC BUZĂU: Crăciunescu, Tcaciuc – Glendza – 6 goluri, Barros (5), Mironescu (3), Nosrati (2), Dumitrana (2), Broască (2), Stroe (2), Mitrovic (1), Anton, Meduric, Juskenas. Antrenor: Gabriel Armanu

STEAUA: Iancu, Ciobanu – Tinkir – 8 goluri, Burlacu (5), Y. Pop (4), Grbovic (2), Milosevic (1), Georgescu (1), Şandru (1), Johannson, Constantina, Şomlea, Popovic, Mousavi. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.