Furtună la Gloria! Roșca, demis după șocul înfrângerii cu Mioveni

Start complet ratat de an pentru handbalistele Gloriei! Sâmbătă seara, la Sala Sporturilor, la relua­rea campionatului, într-un meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii Naționale, echipa buzoiană a primit, vizita uneia dintre codașele clasamentului, Dacia Mio­veni.

Favorită certă înaintea jocului, Gloria a sfârșit prin a dezamăgi crunt, după una dintre cele mai palide evoluții de dată recentă, care a dus, totodată, și la despărțirea de antrenorul Aurelian Roșca! Argeșen­cele au condus ostilitățile pe aproape toată durata partidei, cu excepția a 4 minute (între minutele 48 și 52), când gazdele au fost la conducere pe tabelă. Dacia a început partida de la Buzău printr-un veritabil iureș la poarta Gloriei și avea un avantaj de 3 goluri în minutul 4 (3-0). Buzoiencele au intrat însă în joc și s-a mers aproape cap la cap, cu avantaj de unul – două goluri de partea Daciei. Pe finalul primei reprize, Dacia s-a distanțat din nou la trei goluri (12-9), dar în cele din urmă prima parte s-a terminat cu un avantaj de doar două goluri (12-10). Și repriza a doua a început bine, echipa lui Goran Kurteș marcând și făcând din nou o diferență de 3 goluri, însă gazdele au revenit treptat, au egalat la 13 și apoi la 18, moment în care au preluat conducerea (19-18 în minutul 48). Până în minutul 53, Gloria a avut câte două goluri avantaj (20-18, 21-19), însă până la final Buzăul nu a mai marcat niciun gol, Dacia a revenit și a preluat conducerea, partida terminându-se 23-21, prima mare bombă a anului în Liga Națională! ,,Tot timpul, în momentul în care am avut posibilitatea să ne distanțăm, am ratat foarte mult, poarta, pe final de meci, nu am avut-o într-o zi foarte bună. În orice caz, îmi asum această înfrângere, îmi pare rău și îmi cer scuze pentru această înfrângere publicului din Buzău”, a spus, imediat după meci, antrenorul Aurelian Roșca, cel care avea să-și piardă postul două zile mai târziu.

Gloria: Batinovic, Mîr­că-Olariu – Shteriova – 6 goluri, Vălean (4), Subțirică (2), Harabagiu (2), Petrovic (2), A. Ilie (2), Rotaru (1), Simion (1), Vasileuskaya (1), Stoleru, Zamfirescu, Moroianu, Savu, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca

Mioveni: Ion – Toma – 5 goluri, Lisewska (4), Lazăr (4), Vizuete (3), Georgescu (2), A. Ivan (2), Cîrjan (2), Boian (1), Nițu, I. Ivan, Banciu, Tomescu. Antre­nor: Goran Kurtes

14. CSM Deva 0 p.

Roșca, dat afară ,,cu acordul ambelor părți”

Eșecul suferit sâmbătă seară, la Sala Sporturilor în fața Daciei Mioveni, care riscă să lase la final echipa în afara locurilor de cupe europene, i-a fost fatal antrenorului Gloriei. Aurelian Roșca a fost demis de conducerea clubului, după șase luni de mandat, de­mitere ,,de comun acord”. Dincolo de rezultatele înregistrate în această primă parte a stagiunii, de numele lui Aurelian Roșca se va lega, iremediabil, cea mai mare performanță a unei echipe buzoiene: câștigarea Cupei și a Supercupei României, în august anul trecut.

,,Sport Club Municipal Gloria Buzău anunță înce­tarea colaborării de comun acord cu domnul Aurelian Roșca, antrenor principal al secției handbal feminin, începând cu data de 10 ianu­arie 2022. Din iunie 2021 până în prezent, domnul Aurelian Roșca a condus echipa de handbal feminin, alături de care a câștigat atât Cupa Româ­niei Fan Courier, cât și SuperCupa României, în sezonul 2021-2022. Întreaga conducere a clubului, staff-ul tehnic și sportivele îi mulțumesc domnului antre­nor Aurelian Roșca pentru contribuția adusă handbalului buzoian și pentru profesionalismul de care a dat dovadă și îi urează mult succes în cariera sa viitoare!”, se precizează într-un comunicat al clubului din Crâng.

Dacă nu va numi un nou antrenor principal până a­tuci, sâmbătă, în urmă­toarea etapă, în deplasarea de la Zalău, Gloria va fi condusă de pe bancă de secundul Romeo Ilie.