FRF, despre meciul FC Buzău – FC Voluntari, din sferturile Cupei: ,,Confruntarea revelațiilor”

Site-ul Federației Române de Fotbal a oferit, imediat după tragerea la sorți a meciurilor din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, care a avut loc, luni după-amiază, la Casa Fotbalului, o scurtă prezentare a celor patru partide. Astfel, FRF vede duelul dintre FC Buzău și FC Voluntari ca pe unul în care se întâlnesc revelația Ligii a 2-a, cu 11 partide la rând fără înfrângere și cea a Ligii 1, locul 5, de play-off. ,,Ce confruntare interesantă ne așteaptă la FC Buzău – FC Voluntari! Revelația din Liga a 2-a și cea din Liga 1, față în față! Ambele pe locul 5 în campionat, fiecare în alt eșalon. Gazdele, pe o traiectorie frumoasă cu Cristi Pustai antrenor, oaspeții, abia ce au remizat cu FCSB pentru a întări percepția că reprezintă o echipă de urmărit și incomodă pentru oricine în L1. Buzoienii au trecut de Clinceni (2-1), deci nu au de ce să se teamă nici de o nouă provocare ilfoveană de eșalon superior. Apoi, o rundă relativ ușoară, cu Dunărea Călărași, echipă în derivă. Voluntari a trecut de runda precedentă prin imposibilitatea de joc a celor de la FCSB în context Covid, iar liniștea din campionat le poate oferi prilejul să forțeze iarăși istoria, luptând pentru un trofeu pe care l-au mai cucerit o dată, poate miraculos pentru unii!”, a scris frf.ro. Partida dintre FC Buzău și FC Vo­luntari se va disputa pe stadionul din Crâng, în intervalul 30 noiembrie – 2 decembrie,   într-o singură manșă, eliminatorie. Tot în această fază a competiției se vor mai juca meciurile Politehnica Timi­șoara – FC Argeș, Chindia Târgoviște – Sepsi Sf. Gheor­ghe și CSO Filiași – Universitatea Craiova.

Amical FC Buzău – Dinamo, sâmbătă, în Crâng!

Pauza competițională în Liga 1 și în Liga a 2-a, prilejuită de meciurile echipei naționale în preliminariile CM 2022, aduce un amical spectaculos sâmbătă, în Crâng, de la ora 12.30: FC Buzău – Dinamo București! Din păcate, din cauza restricțiilor în vigoare, spectatorii nu au acces la acest meci, care va putea fi urmărit, însă, pe pagina oficială de Facebook a echipei buzoiene, facebook.com/asfcbuzau.