FOTO | În regim de croazieră

Gloria câștigă așteptat cu Târgu Jiu

Gloria a câștigat fără să impresioneze, dar și fără să se întrebuințeze prea mult, meciul cu CSM Târgu Jiu. Partida a început rău pentru oaspete, oltencele nereușind să înscrie niciun gol în primele zece minute, statistică rarisimă într-un sport atât de dinamic. Nici buzoiencele n-au fost foarte eficiente, înscriind de numai cinci ori în același interval.

După începutul nefast de repriză, oaspetele au revenit, iar Gloria, echipă care știe uneori extrem de bine să-și complice viața, a început să rateze pe bandă rulantă, permițându-le oltencelor să reducă handicapul la un singur gol. La pauză, tabela înregistra totuși un plus 3 în dreptul Gloriei, 12-9.

La reluare, Buzăul a fost echipa mai bună, iar ratările au fost, parcă, mai puține. Gazdele au condus constant, iar Târgu Jiu s-a apropiat într-un singur moment la un gol, după reușita din minutul 47 a Alexandrei Gavrilă, fostă și ea, acum câteva sezoane, la Gloria. În ultimele zece minute, toate emoțiile s-au risipit, întrucât oltencele au cedat fizic, nemaiputând duce ritmul impus de fetele lui Daniel Anca.

De la Gloria, cea mai eficientă jucătoare a fost Nicoletta Papp, cu patru reușite din tot atâtea aruncări. În rest, multe ratări, mai ales în prima repriză, poate și pe fondul unei relaxări date de faptul că meciul nu a avut, practic, nicio miză. De remarcat Tea Pijevic, cea mai bună echipieră a Gloriei, cu douăsprezece parade și un procentaj excelent, de aproape 50 la sută.

Meciul cu Târgu Jiu ar fi trebuit să fie o repetiție pentru partida cu Rapid din Cupa României, programată, inițial, pentru miercuri. Între timp, întâlnirea, una de grad zero pentru Buzău, a fost reprogramată pentru 27 martie. Cele trei puncte acumulate mențin echipa locală pe locul 7, la trei lungimi de SCM Craiova. În acest context, Gloria va juca sâmbătă, pe 16, cu Brașovul, tot în Sala Sporturilor Romeo Iamandi.

Buzău: Pijevic (12/34) – Blazevic 5/8 (2/3 de la 7m), Bucur 5/9, Ilyina 5/8, Papp 4/4, Moroianu 2/7, Nicolae 2/2, Burlachenko 1/1, Pal 1/3, Iuganu 1/3, Coman 0/2, Keita, Andrei, Zimny, Petrovic.