FOTO | Povestea puștiului buzoian care a bătut-o de unul singur pe Dinamo

Va împlini 19 ani în decembrie, este elev la Liceul cu Program Sportiv și tocmai ce a trecut în clasa a 12-a. De joi seară, numele său este rostit cu satisfacție de toți fanii FCSB, după assistul și golul care au îngropat-o pe Dinamo, chiar în Ștefan cel Mare, în Derby de România, în manșa tur a semifinalelor Cupei. Cristi Dumitru nu a fost titular în formula gândită de Bogdan Vintilă și a intrat în teren după o oră, în locul lui Adi Popa, cel care deschisese scorul pentru FCSB în prima repriză.

Puștiului buzoian nu i-au trebuit decât 10 de minute pentru a-și pune amprenta, decisiv, asupra dezno­dământului partidei. Mai întâi, în minutul 74, a depășit în viteză defensiva adversă și, după două încercări de a marca, i-a pasat lui Darius Olaru, care a înscris pentru 2-0, după care, șase minute mai târ­ziu, a fost găsit perfect de portarul Andrei Vlad. Tânărul atacant buzoian s-a distrat cu ,,jaloanele” din centrul apărării dinamoviste și a punctat pentru 3-0, victorie care o califică, practic, pe FCSB, în finala Cupei.

Un tricou de pus în ramă!

După meci, în fața camerelor, Cristi Dumitru a povestit că, prin prezența în jocul abia încheiat, tocmai ce i s-a împlinit un vis, iar golul marcat îl dedică familiei: ,,Mă bucur că am reușit să marchez, am doar 18 ani, trebuie să continui să muncesc. De mic mi-am dorit să joc într-un derby. Am condus meciul de la un capăt la celălalt, putea fi diferența mult mai mare chiar și la pauză. Familiei mele dedic golul, iar tricoul îl voi pune în ramă, să-l păstrez. Va fi greu pentru Dinamo să mai revină, va fi o finală deschisă cu Sepsi. Nu știu ce va fi pe viitor, eu am dat tot ce am mai bun pe teren. Colegii de pe bancă mi-au spus că voi reuși să marchez, am avut încredere în mine”.

Al doilea cel mai tânăr marcator european din istoria FCSB!

În urmă cu aproape un an, Cristi Dumitru bifa o primă mare realizare în tricoul FCSB, devenind al doilea cel mai tânăr marcator al roș-albaștrilor în cupele europene, după Răzvan Ochiroșii. Titular în acel meci, tânărul atacant buzoian a deschis scorul în partida pe care FCSB a câștigat-o cu 2-1, în Republica Moldova, în fața lui Milsami Orhei, în preliminariile Europa League. Anterior, Cristi înscrise pentru FCSB și în Cupa României, într-un meci cu Dunărea Călărași.

Cătălin Cighir: ,,Cristi va ajunge departe!”

Directorul LPS Buzău, Cătălin Cighir, este omul care îl cunoaște cel mai bine pe cel mai nou erou al FCSB.

Cristi a intrat pe mâinile sale \ncă de când era la grădiniță. ,,Era la grădiniță și mi-aduc aminte că a trebuit să facă o cerere să joace la Trofeul <Gheorghe Ene>, pentru că nu împlinise încă 7 ani, vârsta minimă de participare”, își amintește Cighir.

Anii au trecut, iar cei doi, elev și profesor, și-au continuat colaborarea, parcurgând toate categoriile de vârstă. Asta până în urmă cu doi ani, când Dumitru, elev în clasa a 10-a, a făcut pasul cel mare, ajungând la Academia celor de la FCSB, care a achitat imediat grila de formare, aproximativ 400 de milioane de lei vechi.

,,Fusese și la Centrul de Excelență, multe echipe începuseră să se intereseze de el, dar am ales FCSB”, spune Cighir. Dumitru a evoluat între timp la echipa a doua a roș-albaștrilor, a fost împrumutat și la Academica Clinceni, iar din iarnă a revenit în lotul FCSB.

,,Cristi e un băiat extrem de muncitor și foarte ambițios. Serios, cu mult bun simț, a avut o evoluție ascendentă și eu cred și sunt convins că va ajunge departe!”, completează fostul său antrenor despre puștiul care, pornit din Stăncești, Vadu Pașii a ajuns să incline de unul singur balanța într-un nou episod din marele derby al fotbalului românesc.

*,,Veți auzi de Cristi Dumitru, un jucător de care se va vorbi foarte mult. Așa cum v-am spus de Man, când nimeni nu vorbea de el, așa vă spun și de Dumitru. Dumitru, la 16 ani și jumătate, a fost păstrat în lotul mare” – Mihai Stoica, în vara lui 2018.

*,,Mi-aș dori foarte mult să-l readucem pe Cristi Dumitru. Cred foarte mult în el, a primit puține minute la Clinceni, fără să le reproșez ceva celor de acolo. E firesc să joci cu Merloi. Dar, nu e normal ca un copil de 18 ani doar să se antreneze. Mai bine joacă la echipa a doua la noi și face apoi pasul la prima. Cristi este un jucător de profilul lui Kun Aguero, fotbalist de care o să mai auziți și o să mă citați” – Mihai Stoica, în ianuarie 2020.