FOTO | Nimic de făcut. Focșaniul ne bate încă o dată

Seria înfrângerilor în fața celor de la CSM Focșani continuă. Trupa vrânceană a devenit un fel de „bestia nera”, de altfel, pentru lupii Buzăului, echipă care ne bate fără echivoc de câțiva ani buni. La fel s-a întâmplat și în weekend, atunci când elevii lui Dalibor Cutura au câștigat încă o dată în sala Romeo Iamandi.

Tracul gazdelor a fost, poate, factorul decisiv, pentru rezultatul meciului. Nenumăratele erori, speculate aproape de fiecare dată de vrânceni au dus oaspeții la un plus patru meritat la pauză, 14-18.

Nici în partea secundă, HC Buzău nu a arătat ca o trupă care se poate bate de la egal la egal cu una dintre cele mai omogene echipe ale Ligii Zimbrilor. Oaspeții au condus constant iar cu cinci minute înainte de final meciul era încheiat, întrucât Focșaniul se detașase la șase lungimi.  Reușitele semnate de Dumitrana și Mane, pe final au contact doar pentru statistici. Slabă consolare. S-a terminat 29 la 31, scor  care ar putea da senzația, cumva, că partida a fost una echilibrată.

De la BUZĂU, s-au remarcat portarii Tcaciuc și Crăciunescu, dar și Mitrovic, cu 6 goluri și un procentaj impecabil la aruncări.

• HC 2012 Buzău: Tcaciuc, Nosrati, Dumitrana – 5, Broască – 4, Mane – 2, Crăciunescu, Stroe, Mironescu, Juskenas – 5, Meduric, Bejinariu – 3, Glendza – 1, Iordachi, Mitrovic – 6, Păunescu, Anton – 3   Antrenor: Gabriel Armanu
  • CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 1, Rață – 1, Mirou – 5, Crnoglavac – 8, Popovici, Hrimiuc – 5, Mocanu – 3, Marijanac – 4, Nuțu, Krstevski – 1, Roșu – 1, Eros, Makrishin – 2. Antrenor: Dalibor Cutura

HC va juca miercuri, pe 15, în deplasare cu Mangalia, o partidă de  Cupa României urmând a se deplasa apoi la București, pentru meciul cu Steaua, de pe 18, întâlnire contend pentru Liga Națională. În întrecerea internă, Buzăul  e pe 9, cu 19 puncte accumulate în 17 etape.