Trei puncte obținute pe final. Gloria bate chinuit pe Târgu Jiu

Acum  aproape un an, tot în februarie, Gloria se impunea en-fanfare, în fața viitoarei campioane naționale Rapid București. Un 36 la 29, argument de netăgăduit  pentru buzoieni să spere, în acea perioadă,  la o clasare pe unul dintre locurile care duceau în Europa.

Douăsprezece luni mai târziu, echipa locală s-a chinuit preț de 60 de minute cu o nou promovată. E drept, fetele pregătite de Liviu Andrieș au arătat ca o trupă de comando, capabilă să se bată pentru orice posesie, fără să țină cont că Gloria e echipa mai experimentată și cu stat de salarii mult mai generos. Dar, totuși, o nou promovată.

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria lui Romeo Ilie. Fetele au purtat tricouri inscripționate cu portretul fostului antrenor, tricouri afișate și de băieții din Peluza Crâng. Publicul a răspuns prompt, aplaudând timp de mai bine de un minut, în picioare.

Prima parte a fost extrem de echilibrată, ba chiar cu un plus pentru gorjence. Oaspetele au condus de 9 ori, în timp ce Buzăul a gâfâit, punctând, de cele mai multe ori, grație realizărilor individuale.  Gloria a și reușit, cu ghilimelele de rigoare, să-și facă un meci greu, după ce a ratat trei lovituri de la 7 metri. Cum-necum, gazdele au reușit să stabilească egalitatea, în finalul primei părți, 11 la 11.

Debutul părții secunde a aparținut buzoiencelor. Kelemen a aprins tribunele, după o recuperare și un gol din poartă în poartă. Gloria trecea în avantaj, ba chiar mărea ecartul la două lungimi. Se părea că echilibrul din primul act a fost doar un foc de paie, după ce fetele lui Daniel Anca se distanțau la 15-12, încurajate frenetic de o sală întreagă. N-a fost deloc așa: time-out inspirat Liviu Andrieș, mini-ședință tehnică, și meciul capătă aspect de thriller. Urmează câteva minute în care oaspetele sunt parcă în transă. Gavrilă (ex Gloria) marchează și dă semnalul revenirii. Gorjencele sunt mai bune și cu un om în minus, Dzhukeva face minuni în poartă iar în numai 5 minute Târgu-Jiu are plus 3 pe tabelă, 19-16. Este minutul 45 și, pentru prima dată de la înființarea echipei de handbal, în Sala Romeo Iamandi se strigă la unison „Demisia, demisia!”.

Din fericire pentru Daniel Anca, intră în scenă aceeași Raluca Kelemen, câteva parade în momentele cheie ale meciului și Buzăul revine pe tabelă, reușind să se apropie la un singur gol, 19- 20. Duelul de la distanță între cele două portărițe e cel puțin la fel de interesant decât însăși partida!
Dzhukeva mai apără un 7 metri. Egalarea vine pe mâna Valentinei Blazevic, Raluca reușește încă o paradă, iar Gloria trece în avantaj, cu șapte minute înainte de final. Sala renaște iar gazdele se deprind, într-un final. Două reușite ale Biancăi Harabagiu și una a Ilynei trag cortina peste o partidă nerecomandată cardiacilor. La final, toată lumea bate cuba cu toată lumea. E bucuros inclusiv Daniel Anca, omul admonestat cu câteva minute mai devreme de aproape întreaga sală.

Cele trei puncte obținute duminică seară urcă Buzăul până pe locul patru, eligibil pentru calificarea în Cupa EHF. Buzoiencele, la cota 34,  sunt la egalitate cu Rapid (locul 3) și Râmnicu-Vâlcea (locul 5), ambele cu câte un meci mai puțin disputat.

Etapa viitoare, Gloria merge la Cisnădie, echipă în vizibil regres față de sezoanele anterioare. Partida este programată pentru 19 februarie.