Actualitate

FOTO I Ce rezultate au obținut micii dansatori buzoieni la prima participare fizică la un concurs național

La sfârșitul săptămânii trecute, Piteștiul a fost competiției „Dansul Florilor – Cupa Munteniei la Dans Sportiv”, desfășurată în cadrul Circuitului Regiunilor, sub egida Federației Române de Dans Sportiv.

Aceasta a fost prima participare în mod fizic la o competiție de dans sportiv, după o pauză foarte mare impusă de pandemia de coronavirus, a sportivilor Vibe Dance Studio. „Putem spune astfel că perechile noastre au marcat astfel Ziua Internațională a Dansului din nou pe ringul de competiție cu tot ce aduce la pachet o astfel de participare: pregătirea din toată această perioadă, multe emoții, dorință de afirmare și reușită”, spune președintele ACS Vibe Dance Studio, profesorul Mihaela Ion.

Rezultatele sportivilor Vibe Dance Studio la această competiție au fost următoarele:

• Debutanți 8–9 ani: Răzvan Ralea și Alessia Păscociu, locul 2 Vals lent și locul 6 cha-cha; Iustin Preda și Teodora Voinea, locul 4 Vals lent și locul 3 cha-cha.
  • Precompetițional 2 dansuri 8–9 ani: Justin Ungureanu și Bianca Stoian, locul 2.
  • Precompetițional 2 dansuri 10-11 ani: Darius Țîrlea și Isabela Popa, locul 4.
  • Hobby 6-11 ani: Alexandru Preda și Diana Andrei, locul 6.
  • Hobby 12-13 ani: Leonard Preda și Ioana Rotaru, locul 18.
  • Clasă E 14-15 ani: Andrei Anghel și Mihaela Cîrstian, locul 17.
  • Open Basic Latino 6-11 ani: Tudor Oprea și Daria Clopoțel, locul 3.
  • Open Basic Standard 6-11 ani: Tudor Oprea și Daria Clopoțel, locul 6.
  • Open Latino 12-15 ani: Eduard Rusu și Alessia Cristea, locul 11.
  • Open Standard 12–15 ani: Eduard Rusu și Alessia Cristea, locul 7.

„Pregătirea sportivilor noștri continuă, calendarul competițional este în plină desfășurare. Astfel, în perioada 8–9 mai va avea loc, la Timișoara, Campionatul Național al României 2021”, mai spune președintele ACS Vibe Dance Studio, profesorul Mihaela Ion.