Finalurile de meci, un coşmar pentru HC Buzău

• CSM Bucureşti – HC Buzău 24-24 (13-14)

HC Buzău nu s-a ales decât cu un punct din deplasarea de la CSM Bucureşti, luni seară, în ultimul meci al etapei a 19-a din Liga Naţională de handbal masculin. Nu mult a lipsit însă ca echipa buzoiană să ia toate cele trei puncte, după un final în care frustrarea a fost din nou cuvântul de ordine în tabăra Buzăului.

Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se pe rând la conducere, iar în minutul 57 CSM Bucureşti conducea cu 23-21. Au urmat trei goluri consecutive ale buzoienilor, care au trecut în avantaj în ultimul minut, însă gazdele au obţinut o aruncare de la 7 metri, transformată de Teixeira cu 10 secunde înainte de final. Oaspeţii au repus ­ra­pid, dar au fost opriţi prin fault, antrenorul Eliodor Voica a cerut time-out când mai erau 5 secunde, însă elevii săi n-au izbutit golul victoriei.

În urma acestui rezultat HC Buzău îşi păstrează penultima po­ziţie, cu 11 puncte şi va evolua în următoarea partidă vineri seară, de la ora 18.00, la Focşani, împotriva lui Minaur Baia Mare.

Marcatori HC Buzău: Shahoo Nosrati – 6 goluri, Andrei Grasu – 5 goluri, Liviu Mironescu – 4 goluri, Fabacary Dieme – 3 goluri, Zamfir Dumitrana – 3 goluri, Alin Şania, Alexandru Ionescu, George Roşca – 1 gol