Final perfect de an. Metalul – Chiajna 2: 3-0!

După patru puncte pierdute chiar la ultimele faze în meciurile cu Steaua și Dinamo 2, cu care s-ar fi instalat pe podium și, de ce nu, ar fi ținut aprinsă lupta pentru al doilea loc de baraj, Metalul era condamnată să câștige partida de pe sintetic cu echipa secundă a Concordiei Chiajna, din prima etapă a returului și, totodată, ultimul meci din acest an. Vali Stan a început cu tot ce avea mai bun la dispoziție, o trupă cu evidente valențe ofensive. Bardaș (8) și Iacob (21) au fost aproape de gol, defensiva ilfoveană cedând destul de târziu și cu noroc pentru buzoieni, când Iacob a șutat puternic din interioriul careului, mingea a lovit transversala, dar a intrat în poartă din spatele portarului Orza: 1-0 (33)! Odată prins gustul golului, Metalul și-a dublat avantajul cu cinci minute înainte de pauză, la “diagonala” lui Cătălin Bardaș: 2-0! Au fost însă și emoții în ultimul minut al primei reprize, la o lovitură liberă din 20 de metri pe care ilfovenii au trimis-o în transversală. Metalul a început și repriza a doua la conducerea jocului. Mai întâi, Orza a scos greu șutul lui Daniel Mihai (56), dar nu a mai avut ce face la centrarea perfectă a lui Bardaș pentru lovitura de cap a lui Alin Iacob: 3-0 (61). Oaspeții au fost mai periculoși pe final, dar Răzvan Popescu și-a făcut treaba perfect în poartă. Locul 4, la egalitate cu Progresul, ultima treaptă a podiumului, este poziția pe care Metalul a încheiat anul 2020. Liga a 3-a are prevăzut restartul pe 13 martie anul viitor, când echipa buzoiană o va întâlni în deplasare pe Rapid 2 București

Metalul: R. Popescu – Spătaru (71 Șt. Păun), Șt. Nedelcu (71 P. Benga), Mihăeș, D. Mihai – Zamfirescu (80 Ceaușu), Manea (46 An. Badea), Piciu, Bardaș – A. Pavel, A. Iacob (71 R. Tănase). Antrenor: Vali Stan

Rm. Sărat a pierdut podiumul în ultima etapă

CSM Rm. Sărat nu a mai reușit să repete nici evoluția și nici scorul din precedenta etapă, remiza la 2 de pe terenul liderei Dacia Brăila. Tot în deplasare, împotriva celeilalte pretendente la promovare din serie, Oțelul Galați, râmnicenii au cedat cu 1-3, unica lor reușită venind din partea lui Andrei Câmpeanu (79), când meciul era jucat. După acest ultim meci al anului și după 9 etape în care a ocupat pozițiile 1-3, CSM Rm. Sărat a coborât de pe podium. Pe 13 martie anul viitor, la reluarea campionatului, echipa râmniceană o va întâlni pe teren propriu pe Sportul Chiscani.